Rozsáhlá výstava české a slovenské autorské ilustrace nezadržitelně otevírá dveře oblíbeného domu v Cihelné ulici na Malé Straně v Praze. Třetí ročník festivalu ilustrace LUSTR 2016 proběhne už ve dnech 24.–28. září.


Festival je jedinečnou přehlídkou současné umělecké scény na poli ilustrace. Mimo jiné byl nominován na cenu Czech Grand Design v letech 2014 a 2015. Minulé ročníky vzbudily velmi kladné ohlasy, především díky možnosti zhlédnout množství mladých inspirativních ilustrátorů na jednom místě. „Ilustrace už dávno nenacházejí uplatnění jenom v knihách – stále častěji se s nimi setkáváme v médiích, v online i offline marketingové komunikaci nebo třeba v mobilních aplikacích. Seznámit se se současnými tvůrci v oboru tak může být nejen příjemným, ale i užitečným zážitkem pro širokou veřejnost i profesionály z mnoha oblastí, kteří zde mohou najít ilustrátora pro budoucí spolupráci,“ říkají organizátoři festivalu.

Středobodem festivalu bude rozsáhlá výstava, která nabídne čerstvý mix zhruba čtyřicítky ilustrátorů. Kromě ojedinělé expozice na festivalu proběhnou tvůrčí workshopy, projekce nebo divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora.

„Rozlehlá budova v Cihelné ulici je pro festival ideální a proto jsme se rozhodli jej zopakovat na stejném místě. Výhodou je, že ilustrátoři mohou v domě přeměnit celé pokoje. Z domu tedy vznikne velkorysá kulisa pro několikadenní svátek ilustrace,“ říká Nadia Sheshuková, kurátorka výstavy a ředitelka festivalu.

Autorkou letošního vizuálního stylu festivalu je slovenská ilustrátorka a umělkyně Juliana Chomová, která kromě vlastní tvorby pro studio Kudla Werkstatt vytvořila například ilustrace pro síť restaurací Ambiente a podílela se na nejkrásnější knize Slovenska roku 2013, Šlabikár Päťmestia. „Hravé prvky, čisté línie, pastelové farby a gradient ako atmosféra na konci leta. Pracovala som s ideou miesta konania, teda domom Cihelny, ktorý je nosným prvkom vizuálu,“ vysvětluje autorka proces vzniku hlavního motivu.

Akce v minulých letech přivítala řadu zahraničních hostů, například rakouské studio Soybot, italské studio Fludd nebo německého ilustrátora Lasseho Wandschneidera.

Letos chce dát festival co nejvíce prostoru tuzemským tvůrcům a kromě kurátorského výběru vystavujících nabízí prostor i začínajícím umělcům. ∞


LUSTR – FESTIVAL ILUSTRACE 2016
Cihelná 4, Praha 1
24.—28. 9.
www.lustrfestival.czautor: Kateřina Písačková