recenze
Kallabris: Music For Very Simple Objects, Drone Records

Německé vydavatelství Drone Records si svůj název zvolilo opravdu dobře – většinu jeho produkce tvoří singly přetékající hebkými i temnějšími táhlými tóny a harmoniemi. To ale vydavatelům, členům hvězdné postindustriální sestavy Troum, nestačí. A tak vznikla série Substantia Innominata věnovaná „tomu nepojmenovatelnému, nemyslitelnému, nedefinovatelnému…,“ ať už se jedná o skrytá zákoutí a záchvěvy duše, nebo temnou hmotu tvořící, pro což zatím nejsou přímé důkazy, podstatnou část vesmíru. Z desetipalcových vinylů série se na posluchače linou zvuky, které jsou dílem introvertní kontemplace a hledání bez předem vytyčeného cíle. „Kup si svíčky a hezký večer,“ napsal mi jednou vydavatel na papírek přiložený k zásilce droneovských singlů.
Série Substantia Innominata završila první tucet vydaných desek. Katalogové číslo SUB-12 má jednomuž-ný projekt německého hudebníka Michaela Annackera Kallabris a jeho Hudba pro velmi jednoduché předměty. Těžko říct, pro jaké, obal desky je na podobné přízemní údaje (mezi něž patří i jméno autora) skoupý. Tedy poslouchejme a představujme si. Album je sice velmi tiché, ale místy až kinematicky „akční“. Žádné táhlé prodlevy, ale ostrůvky rozmanitých zvukových dějů, z nichž by bylo možné sestavit příběh. Potenciál narativnosti, jakkoliv výrazný, ale není imperativem – možná na vás tahle hudba bude působit jako kniha na krásném papíře, s dokonalou vazbou a podmanivými ilustracemi, která je ale psána neznámým písmem. Tušíte náznaky děje, jste okouzleni ilustracemi a vůní svazku… a vlastně to stačí. Chcete-li, dumejte při poslechu, co je manipulovaným zvukem zvonu, jaký zvuk nepřichází z reproduktorů, ale zvenčí, když hudba na desce na pár vteřin úplně ztichne. Hlubší posluchačský zážitek ale patrně přijde, nebudete-li na takové věci myslet.
Post-industriál říznutý ambientem a kontemplativní náladou umí být pekelně kýčovitý, Kallabris se tomuto nebezpečí ale zdárně vyhýbá. Což se dá říci o celé produkci vydavatelství Drone Records, které – jste-li fetišistickým milovníkem krásně vypravených vinylů v limitovaných edicích – by nemělo uniknout vaší pozornosti.