Až na pár výjimek je sklizeň letních festivalů za námi. Můžeme se tedy ohlédnout a hodnotit. Nebyli jsme sice s časopisem úplně na všech, ale vezměme si alespoň reprezentativní vzorek.

24.–26. 6. Pražský United Islands
Spojeným ostrovům letos přály prosluněné dny konce června, atmosféru dotvářely nádherné kulisy pražského historického centra. Festival každoročně představuje méně známé kapely a jinak tomu nebylo ani letos. Někomu možná chyběly velké hvězdy, ale zábavy bylo na centrum metropole až až. Vstup byl, jak už je zvykem, zdarma, letos se však organizátoři snažili o větší participaci diváků a nabízeli jim takzvaný Partner Pass s množstvím bonusů.


16.–18. 7. Ska punk festival Mighty Sounds
Změna místa festivalu Mighty Sounds nepomohla. Na rozlehlém prostoru letiště Čápův dvůr v Táboře byly jednotlivé stage od sebe vzdálené sice dostatečně na to, aby se hudba nepřebíjela, v dešti to však byla pro návštěvníky spíše nevýhoda. Tradičně si přišli na své zejména příznivci ska a punku, ale ani ti ostatní se nenudili. Alternativní program k hlavním stagím nabízela elektronická Sado Maso Stage umístěná do prostoru Okodómu i venkovní Radio 1 Stage, kde bylo plno i za deště. Velké mínus celého festivalu dostává organizace za nesmyslné nařízení nesmět si do areálu vzít pití zakoupené ve stanovém městečku i za tradiční dutohlavy v řadách security, tentokrát v ženském podání. Hygiena také nebyla dostatečná a ani v úporných vedrech, která tu dobu Čechy sužovala, nebyla v areálu k dispozici pitná voda. Mysleli, že je to známka punku?

23.–24. 7. Bahnitý Let It Roll
Nejeden festival se letos kvůli proměnlivému počasí změnil v bahnitou kaluž. Stejně tak tomu bylo i u Starých Ždáníc. Silný páteční déšť udělal v pozdních nočních hodinách trochu nepříjemnou kulisu, avšak v sobotu už to bylo o poznání lepší. Na třech stagích festivalu zahrála většina nejznámějších drum‘n’bassových DJ’s.


12.–14. 8. Panenský Open Air Festival
Nový formát festivalu sliboval mnoho a dá se říci, že obstál. Organizátoři se starali o čistotu areálu, nic nebylo poddimenzované – všude byl dostatek jídla, pití, záchodů i umýváren.Velikost areálu byla nevídaná, což ovšem bylo trochu na škodu. Než jste se na letišti v Panenském Týnci dostali od zaparkovaného auta k hlavní stagei, trvalo to dobrých 30 minut. Ve čtvrtek byl vstup zdarma a byla otevřena jedna stage, v pátek se na festivalu vystřídala většina hlavních hvězd, což trochu uškodilo sobotnímu line-upu, který tím pádem nebyl tak nabitý.