Můžou to být kravaťáci i úplní otrhanci, muži i ženy. Zaujímají občas skutečně krkolomné pozice, ráno bývají mírně otlačení, nevyspalí a nevrlí. Můžete se do jejich řad zařadit jednodušeji, než si myslíte. Nejlepší šanci máte v létě, kdy přichází doba dovolených. Ano, spáčem na letišti se může stát každý.

Při čekání na letadlo, což je otázka několika hodin, si rád sedne a na chvíli zdřímne snad každý. Jsou ale i okamžiky, kdy na letišti musíte strávit mnohem více času, než byste kdy chtěli. Čekací doba na navazující spoj může být devět hodin nebo jste už měli odletět a začala bouřka. Cesta do města bývá dlouhá, drahá nebo z jakéhokoli jiného důvodu nevyhovující. Za letištní hotel se vám platit nechce nebo je plný. Také se stává, že vaše letecká společnost nečekaně zkrachuje. Mnoho lidí ale na letišti přenocuje mezi lety prostě jen proto, že nechtějí svůj spoj zaspat.


Dobře se připravil = dobře se vyspal
Jaké to je, spát na letišti? Pokud víte, že budete třeba celou noc čekat na navazující spoj nebo předpokládáte, že vaše lety mohou mít zpoždění, můžete si už doma připravit základní výbavu profesionálního letištního spáče. Vybavte se levným nafukovacím lehátkem, nezapomeňte si klapky na oči a špunty do uší – na letištích se svítí 24 hodin denně a non-stop jsou hlášeny odlety, přílety nebo opozdilí pasažéři. Jako další doplněk se dříve doporučoval budík, dnes si samozřejmě vystačíte i s mobilním telefonem. Nabitým. A nespoléhejte na zásuvky – některá letiště jich mnoho nemají a jejich hledání se tak může stát dobrodružnou výpravou. Pokud cestujete sami, neměli byste zapomenout na poměrně banální věci, jako jsou papír a výrazný fix. Na papír napište například, že byste chtěli být probuzeni v šest ráno (a chcete kafe) a položte ho vedle své hlavy. Na probuzení se dobrodinec určitě najde, pokud vám někdo přinese i kafe – seznamte mě s ním taky.

Kde tu máte kamery?
Co dělat v případě, že jste ten hurikán opravdu nečekali a máte před sebou dlouhých deset hodin? Nemáte lehátko ani klapky, jinak ale rozdílů moc není. U aerolinek mívají k zapůjčení deky a polštáře, pamatujte však, že si je skutečně jen půjčujete. Pokud se nacházíte na velmi frekventovaném letišti, je dobré se vydat hledat pohodlné místo na spaní co nejdříve – jinak vám hrozí, že budete tím chudákem, kterého každý překračuje u záchodových dveří. Z důvodu bezpečnosti si zjistěte, kde se na letišti zdržuje ochranka, kde mají kamery a kde spí ostatní. Pokud jste sami, raději se připojte k větší skupině spáčů. A na konec – nezapomeňte si připravit výmluvu. Personál většiny letišť nechává spáče být. Může se ale stát, že po vás ostraha bude požadovat platnou letenku, aby se ujistila, že zítra budete skutečně pryč.

Jaká je situace právě na vašem letišti, se můžete dozvědět na www.sleepinginairports.net. Nasbíráte tam i pár dalších tipů a rad, jak se v několika hodinách nestát zoufale nevyspalým pomačkancem.