Prší, prší, jen se leje. Počasí hraje velkou roli při pořádání akcí. Jenže ho nelze naplánovat. A tak Bezpeněžní zóna u Kostnického náměstí neměla své poklady komu nabídnout.

Ze šatní skříně jsem vytáhla pár delší dobu nenošených kousků, abych přispěla svou troškou do mlýna. Jelikož mám ráda paradoxy, na Bezpeněžní zónu jsem se vydala rovnou z akce nazvané Den s policií. V souladu se svou dochvilností jsem dorazila, ještě než na místo přišli první návštěvníci. Okolo Infocentra Salé se pohybovalo několik pořadatelů. Pomohla jsem jim a při přenášení věcí jsem objevila knihu Člověk uprostřed konfliktu, která teď už odpočívá na mém nočním stolku. Pak nezbývalo než čekat, až se akce rozjede.

Ani sílící déšť mě neodradil. Motala jsem se pořád dokola, až dva ze tří návštěvníků nabyli dojmu, že patřím mezi pořadatele. Jedné paní jsem pomáhala vybrat pokrývku hlavy. Uzobávala jsem hrášek v části s vegetariánským občerstvením. Záhy veganským. Pro jediný sýr si brzy přišel mladík, který si také nabral náruč plnou chlebů. „Můžu si vzít chleba? A sýr? A ještě jeden chleba? Malej bude mít radost. Tohle taky můžu?“ ptal se mě. „A nandala byste mi na to trochu salátu?“ Se smíchem jsem ho obsloužila.

Největší radost jsem měla, když kožená bunda, kterou jsem přinesla, našla svého majitele. Jelikož se jí pyšnil jako dobrým úlovkem, mé srdíčko zaplesalo. Zmokla jsem, udělala jsem někomu radost a ještě se zasmála. A nejen to. Než jsem zmizela, přišla za mnou jedna slečna, že už odcházejí. Jestli bych někam nemohla postavit rajče v květináči. Ano, přiznávám bez mučení, že jsem ho postavila ve svém pokoji na parapet. A taky jsem málem ukradla prkénko, co zbylo po snědeném občerstvení.

Bezpeněžní zóna
proběhla 10. 6. 12:00–22:00
Kostnické náměstí, Praha 3