1947
První obyvatelé se nelegálně stěhují do „města duchů“, které jeho obyvatelé opustili pod delší jak tisícileté historii z důvodu častých zemětřesení. Bussana Vecchia, jiným jménem The International Artists Village, je od 60. let kulturním centrem a v posledních letech i turistickou atrakcí.

60. léta
V Itálii se objevují autonomisté, členové levicového hnutí. Šíří se do Francie, Německa, Řecka i Ruska. Stoupenci se často řadí i do anarchistických skupin, vyznávají socialismus či komunistické ideály. Autonomistickými ideály se inspirovala i většina squatterů.

1969
Počátek obývání domu, který se později proslavil jako St Agnes’ Place. Jeho obyvateli se stalo mnoho rodin, součástí byl i rastafariánský chrám. Vyklizen v roce 2005, vzhledem ke změně legislativy, a do 24 hodin byla zahájena demolice objektu.

1971
Rok založení Christianie, Fristaden Christiania, svobodného města v městě Kodani, na území bývalých kasáren. Počet obyvatel 850-900. Vlivem sjednocování evropských legislativ je v posledních letech autonomie Christianie velmi diskutována.

1988
Majitelé opouštějí prvorepublikovou vilu v Tróji, která se později stane nejstarším a nejdéle žijícím pražským squatem. Jméno Milada nesl dům od svého počátku. Dnes je objekt po zásahu policejních jednotek částečně zdemolován a chátrá, obyvatelé byli přestěhování do zpola opuštěného domu v Truhlářské ulici.

1990
Mírumilovné obsazení nejstaršího řeckého squatu, Villa Amalias. Několikrát vyklizen policií, nicméně vždy znovu obydlen a žije i dnes. Na jeho stěnách můžete najít i Hérodotův výrok „“Ούτε γαρ άρχειν, ούτε άρχεσθαι εθέλω“ (Nechci vládnout, ani být ovládán).


1995
Založen nejstarší polský squat Rozbrat v Poznani. Funguje dodnes a stal se významným kulturním centrem města – a stejně tak i politickým. Letos slaví 15. let své existence.


Cybersquatting
Vycházející z negativního obrazu squatterů na veřejnosti, cybersquatting označuje obsazení domény známého jména (či jeho derivátu – pak se jedná o Typosquatting) pro budoucí profit. Taková strategie je v přímém rozporu se zásadami klasického squattingu.