V Česku byla na adrese www.bio.cz spuštěna nová sociální síť, která nabízí originální prostor pro obchodování a sdílení všem příznivcům bio, eko a ručně vyráběných produktů.

„Na férovém tržišti mohou obchodovat jednotlivci i firmy, jak malé tak i velké – to, co je spojuje, je způsob, jakým jsou jejich věci vyráběné. Říkáme tomu s láskou k životu, a myslíme tím férově k lidem i k přírodě,“ vysvětluje myšlenku férového tržiště Adéla Kubíčková, spoluzakladatelka portálu.

Projekt se skládá ze tří částí. Jsem bio je jádro sociální sítě portálu s podobnými funkcionalitami jako facebook, ekotrh nabízí prostor pro prodej
a nákup, a blog přináší praktické informace i zábavu.

Jak
Výrobci, kreativci i neziskové organizace si zde mohou bezplatně založit vlastní profil s produkty, fungují tu pouze malé provize za uskutečněné prodeje. „Vedle certifikované bio kosmetiky a eko drogerie zde najdete třeba recyklované náušnice, ručně pletené rukavice, bio granule pro psy, kompostér se žížalami nebo bio in-line brusle,“ popisuje nadšeně různé kousky z ekotrhu Adéla Kubíčková.

Kdo
Bio.cz rozjíždějí Adéla Kubíčková, Petr Baše a zapálený tým. Adéla má na zahradě kompost a v rámci své profesní dráhy působila jako mluvčí organizace Děti Země, zaváděla internet v Amazonii a mnoho let působila v marketingu a médiích. Petr střídá Podkrkonoší a Prahu a zajímá se o veškeré možné inovace. Osm let pracoval pro Člověka v Tísni a OSN v Afghánistánu, Iráku, Iránu, Srí Lance a Súdánu a vloni otevřel s kamarády pracovní prostor Hub v Praze na Andělu.

Proč
Na otázku, proč projekt bio.cz dělají, Adéla Kubíčková odpovídá: „Miluju propojování lidí a ráda jim pomáhám navzájem spolupracovat. V České republice je spousta schopných výrobců, a lidé, kteří chtějí žít zdravě a s ohledem na přírodu, najdou na bio.cz vše pohromadě a nemusí tak zdlouhavě pátrat, co, kdo a kde nabízí. Rozvoj trhu postupně přinese výhody všem stranám, výrobcům vyšší odbyt, nakupujícím nižší ceny a planetě udržitelný rozvoj.“

Kdy
Počátek bio.cz se datuje do roku 2000, kdy si Adéla zaregistrovala tuto doménu se záměrem prodávat fair trade kávu. Velmi záhy poté však zjistila, že nejprve musí získat zkušenosti potřebné k realizaci tak velkého internetového projektu. Tato možnost se brzy objevila, když dostala nabídku práce na internetových projektech v jednom významném vydavatelství. Projekt tak ležel deset let až do února loňského roku, kdy Adélu s Petrem propojila na facebooku módní návrhářka Natalie Steklová. Na řadě byla tvorba byznys plánu a zjištění, že náklady na realizaci standardním způsobem jsou v řádech několika milionů. Tolik peněz ale nebylo kde vzít, a tak padlo rozhodnutí udělat projekt guerillovým low-cost způsobem.

Teď
Bio.cz bylo spuštěno těsně před loňskými Vánocemi. V současnosti zde více než 200 prodejců nabízí přes čtyři tisíce výrobků. Adéla Kubíčková k tomu dodává: „Od spuštění stránky navštívilo více než 40 tisíc návštěvníků. Prodej se začíná pomalu rozjíždět a počet registrovaných uživatelů překročil dva tisíce. Blog s články zatím funguje omezeně, ale některé příspěvky již měly velkou publicitu, například 50 způsobů jak být bio, si přečetlo přes 3 tisíce lidí. Máme radost, že se bio.cz líbí, ale projekt je na začátku a je před námi ještě spousta práce.“

Pokud vás zajímá, jak bude příběh pokračovat nebo chcete prodávat, nakupovat nebo sdílet věci vyrobené s láskou k životu, zkuste si www.bio.cz.

autor: Kristýna Limanová