Když se potřebuji uklidnit, počítám do deseti. Když potřebuji usnout, počítám ovečky. Když se potřebuji dobře obléct, počítám do tří.

Yves Saint-Laurent řekl, že aby žena byla krásná, stačí jí k tomu černý svršek, černá sukně a náruč muže, kterého miluje. A dle jeho vlastních slov tu byl se svým návrhářským talentem pro ženy, které ještě nenašly tu správnou náruč. Christian Dior připustil, že je potřeba se trochu vypracovat. Základy dobrého oblékání podle něj tkví v jednoduchosti, dobrém vkusu a upravenosti. Tuhle trojku je obzvlášť fajn si pamatovat, protože je zadarmo. Dior měl také rád hubené holky. Připomínal, že každé sousto nám zůstane dvě minuty v ústech, dvě hodiny v žaludku a dva měsíce v bocích. Moje boky to říkají samy, ale i tak děkuji za připomenutí.

Valentino vnímá eleganci jako rovnováhu mezi proporcemi, emocemi a překvapením. To jsem přeložila vcelku bezmyšlenkovitě, ale aspoň je z toho citát elegantně překvapivý. A překvapivě docela elegantní. Ale ne všem šlo „jen“ o eleganci a krásu. Jestli někdo znamenal pro módu něco jako David Bowie pro hudbu, byl to Alexander McQueen. Rád připomínal to, co se nedá shrnout v jedné debatě a na co lidé hledají odpovědi celý život. Válku, náboženství a sex. McQueen navrhoval šaty, které své nositele i pozorovatele nutily podívat se do očí téhle svaté trojici. A ve své volné duši se nebál postavit se vlastní rozpolcenosti. Osciloval mezi životem a smrtí, smutkem a pocitem štěstí, dobrem a zlem.

Když je hledání u konce
Jak je to číslo tři někdy úplné. Kolik podobných svatých trojic už mi prošlo životem. Kolik zkratek už se mi zdálo výstižných natolik, že bylo hledání zdánlivě u konce. Je mi TŘIcet, mým favoritem je tedy Coco Chanel se svým optimismem: Ve třiceti můžete být nádherná, ve čtyřiceti okouzlující, a do konce svého života neodolatelná. A k takovému vývoji podle mě stačí moje osobní svatá trojice: Orgasmy, zmrzliny a sluníčko. ∞