Ač se to zdá neuvěřitelné, poprvé v historii zapojí studenti do soutěže Famufestu i svou katedru fotografie. Je to nový signál, který ukazuje, že se nejznámější český filmový festival studentů neustále vyvíjí a dokáže svůj program inovovat.

Problém tkvěl v tom, že tzv. famácký syndrom předchozích organizátorů nedovoloval přijmout médium fotografie či intermediální performance katedry CAS do řad klasického filmu. Jak to, že Famufest s podtitulem EXPOSED najednou přistupuje k celé dramaturgii komplexněji a rovnou zapojuje oboje? Letošnímu organizačnímu týmu konečně dochází, že přístupy k filmu mají být v dnešní konvergentní době co nejotevřenější. Vytváří tak samostatné celky, které spolu nesoupeří, ale tematicky se doplňují. Už jenom z názvu EXPOSED lze snadno vyčíst prazákladní proces – expozici, která je nezbytná pro všechny typy filmových médií. Jiné konkrétnější téma, které by sjednocovalo vystavované exponáty, neexistuje a můžeme pouze spekulovat, zda se kurátorovi Václavu Janoščíkovi podaří udržet u návštěvníků pozornost. Valentýna Janů, koordinátorka výstavy, sice tvrdí, že pokus o vznik fotografické sekce zde loni byl, ale jednalo se spíš o školní soutěž než plnohodnotnou výstavu.


Výběr porotců probíhal společnou diskuzí studentů a pedagogů, ze které nakonec jako tři nejvhodnější kandidáti vzešli Karel Císař, Jiří Ptáček a již zmíněný Václav Janoščík. Všichni tři jsou důležitou součástí současné umělecké scény a jejich teoretická práce je zásadní pro tvorbu nejmladší generace.

Letošní ročník Famufestu proběhne ve dnech 18.–22. listopadu 2015 a poprvé ve své historii sjednotí veškeré festivalové dění do jednoho pomyslného areálu sahajícího od Akademie výtvarných umění, kde se přestaví katedra CAS, až po The Chemistry Gallery na Letné, kde proběhne výstava katedry fotografie. º


Famufest 2015: EXPOSED
AVU (U Akademie 4, Praha 7), Bio Oko (Františka Křížka 15, Praha 7), The Chemistry Gallery (Bubenská 1, Praha 7)
18.—22. 11.autor: Tibor Mečoun