Budova plzeňského nádraží Jižní předměstí, která už dvanáctým rokem slouží alternativní kultuře, přivítala další počin. Je jím otevřený fotofestival OFF Station, který druhé jaro pořádají studenti opavského Institutu tvůrčí fotografie a letos hostí téměř padesát fotografů zvučných i zatím jen libozvučných jmen.

Budova byla zaplněna fotografiemi od suterénu po střechu a není fotografomola, který by si nedokázal vybrat svému oku nejlibější záběry. Spektrum autorů bylo široké, vystavovali zde studenti různých vysokých fotografických škol, fotokluby i ti nejznámější z české scény. Všechny autory ale spojovalo téma Město. Co autor, to osobitý přístup, a proto se návštěvníkovy oči setkávaly jak s klasickým černobílým dokumentem, fotografickými montážemi i s konceptuálním přístupem přesahujícím do objektové instalace. Cílem festivalu bylo rozšířit povědomí o klasické fotografii a představit nové trendy v té současné. Vše umocňoval i prostor neudržované nádražní budovy, která očekává rekonstrukci. Instalované soubory prostory budovy měnily, oživovaly a rozvíjely její komunikační funkci na funkci multimediální a výstavní.

Celý dvoutýdenní vizuální raut zahájila 12. května vernisáž s hudební produkcí kapely Downbelow. Jako návštěvník jsem sice patřila k těm exhibicionističtějším a poslech jsem si užila tancem, ale věřím, že koncert frýdeckomísteckých Pearl Jam si užili i introverti přikovaní k židlím. Druhý den v neděli se konala audiovizuální projekce fotografických souborů vybraných z několika ročníků českobudějovického festivalu Fotojatka, který se pravidelně představuje i v Praze. Koncepci plzeňského fotofestivalu by jeho pořadatelé Zuzana Zbořilová a Radovan Kodera do budoucna rádi postupně rozšiřovali o přednášky, workshopy a hlavně i spolupráci s ostatními zeměmi. OFF Station se tak stává platformou pro setkávání kvalitních účastníků různých zkušeností a vzdálenost 103 kilometrů je tou nejmenší překážkou k návštěvě.

Festival OFF Station proběhl od 12. do 27. 5. na Nádraží Plzeň – Jižní předměstí
www.offstation.cz