Jakoby dveře, které vedou do umělcova ateliéru, byly zároveň i dveřmi do neprobádaných fantaskních světů. Napětí, co za nimi čeká, zprostředkovává rok co rok platforma Open Studios, která takové dveře nechává otevírat v mnoha ateliérech dvou měst. Do dobrodružství zákulisí vizuálního umění vás vtáhne prvně v Ostravě a to už v závěru dubna. Jak to letos proběhne, prozradil Václav Kočí.

Letos je to již 11. ročník, kdy platforma Open Studios otevírá návštěvníkům ateliéry umělců. A to v několika městech, včetně Ostravy, kde se místa, ve kterých umělecká díla vznikají, otevřou zanedlouho a to už od 21. dubna. Kolik ateliérů v Ostravě bude možné navštívit?
Společně s kurátorem letošního ostravského ročníku Liborem Novotným jsme připravili program na jedenácti místech po celé Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit na setkání se zhruba padesátkou umělců. A to ve velkých uměleckých komunitách (Na Fráni Šrámka 5, Novoveská) tak i v ateliérech jednotlivců (Katarína Szanyi, Marek Pražák). A znovu se také otevřou ateliéry Fakulty umění Ostravské univerzity.

Jsou lákadlem i místa, ve kterých ateliéry umělců jsou? Co to je za prostory? Bývalé haly, fabriky nebo přizpůsobené nebytové prostory v domech?
To je různé. Většinou jde o opuštěné výrobní nebo tovární budovy. Někteří umělci si ale pronajímají například i byty v centru města. Umělecký ateliér je z mého pohledu velmi přitažlivé místo, ve kterém můžete na moment zažít na vlastní kůži kreativní atmosféru. Dozvědět se můžete taky více o umělci samotném i o tom, jak o své práci přemýšlí anebo můžete pochopit, jak dílo vzniká technologicky.


Připravují umělci během Open Studios i nějaký program, jako třeba možnost s každým pohovořit o jeho tvorbě? Budou umělci v ateliérech osobně k dispozici?
Způsob prezentace svojí práce necháváme na umělcích samotných, nemáme žádná pravidla, jak a co mají umělci prezentovat. Jde nám hlavně o autenticitu. Během programu by měli všichni umělci být ve svých ateliérech, aby měli návštěvníci příležitost potkat se a popovídat si s nimi. Navíc jako součást doprovodného programu budou mít někteří umělci tzv. Artist Talk – tedy přednášku o své práci přímo ve svém ateliéru.

Proč Open Studios zprostředkovává otevírání uměleckých ateliéru? Co je cílem projektu?
Formát festivalu otevřených ateliéru je jedním z formátů, se kterým náš spolek dlouhodobě pracuje. Obecně nám jde hlavně o to vytvářet udržitelné podmínky a v nich situace, ve kterých by mohlo docházet k interakci mezi umělci/umělkyněmi na brněnské a ostravské scéně a mezi profesionální, ale i obecnou veřejností z celé ČR. Pracujeme soustavně na upevňování kontaktů, síťování profesionálů napříč rozmanitými disciplínami současného výtvarného umění (umělci, kurátoři, teoretici, galeristé, sběratelé) a zároveň chceme umění zprostředkovat veřejnosti. Všechny tyto aktivity směřujeme do regionů jižní a severní Moravy, resp. Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, kde spolupracujeme jak s jednotlivci či nezávislými spolky a komunitami, tak s důležitými institucemi (galerie, muzea, univerzity, městská a krajská samospráva).

Připravují umělci své tvůrčí prostory pro návštěvy hostů nějak specificky, uklízejí je nebo je nechávají v autentickém stavu?
Jak jsem řekl už před chvílí, my do toho umělcům moc nemluvíme a necháváme úplně na nich, jak svůj ateliér pro návštěvníky připraví. Každý z umělců o tom přirozeně přemýšlí jinak, někteří uklízejí, někteří ne, jiní chystají projekce nebo vystavují určitou sérii artefaktů, další zas třeba smaží bramboráky. Možnosti jsou opravdu různé.

Je dobré si dopředu vytipovat, jaká místa chce návštěvník vidět? Kolik ateliérů je v rámci ostravských Open Studios možné navštívit za jeden den?
Na našich stránkách openstudios.cz a v tištěných mapách po celém městě mohou zájemci nalézt přesný rozpis, kdy je který ateliér otevřený. Novinkou letošního ročníku je otevření jednotlivých ateliérů pouze v jeden den – buď v pátek, nebo v sobotu. Vycházíme tím vstříc také umělkyním a umělcům, aby se mohli navštívit navzájem. Na otevřené ateliéry v pátek navazují komentované prohlídky pro veřejnost, Artist Talks jsou zase všechny v sobotu. Stihnout se toho dá opravdu hodně, nicméně záleží na každém, jak si svůj letošní program Open Studios Ostrava seskládá.

Bude součástí akce také nějaké vyústění, kde se pak setkají všichni umělci a také hosté?
V pátek 21. 4. v 18.00 bude v Ateliérech na Fráni Šrámka 5 oficiální zahájení našeho festivalu, a rovněž i další bohatý doprovodný program, na kterém se, jak doufám, všichni uvidíme.

Václav Kočí
se narodil v roce 1981 ve Znojmě. Je vizuální umělec, malíř a autor realizací v architektuře a pedagog, předseda spolku Open Studios. Jeho konceptuální malby jsou založeny na transpozici textových a numerických informací do kódovaných vizuálních forem. Studoval na fakultě výtvarných umění VUT v Brně (2006, MgA. Malířství; 2010, Ph.D. Umění ve veřejném prostoru). Žije a pracuje v Brně.




text: Julie Modrá