Online propagace patří mezi nejúčinnější. Tvořit umělecká díla nemá primárně za účel vydělat velký obnos peněz, umělci však budou vždy hledat prostor, kde se můžou prezentovat. IT a programátorský svět má také své „umělce“, kteří otevřeněji přiznají, že si za své umění nechají dobře zaplatit. Dokážou ale také otevřít dveře tam, kde se to hemží kontakty i penězi.

Co tě přivedlo k myšlence vytvořit online digitální platformu pro sdílení uměleckých děl? Čím se bude lišit od stávajících platforem?
Když jsem ještě jako student na střední škole zkoušel své fotky nahrávat do již existujících fotobank, zarazilo mě, jaké podmínky nabízejí. Například ta nejstarší a největší Getty Images uděluje minimální provize, konkrétně kolem 20 procent z prodané částky. Shutterstock zase obsahuje spoustu fotek, ale dost nevalné kvality. Tak se pomalu zrodil nápad na digitální platformu, která nebude primárně o kvantitě nabízených děl, ale o férových podmínkách, uživatelsky co nejpříjemnějším prostředí pro umělce i zákazníky a s kvalitním obsahem.

Co si mám představit pod „sdílením uměleckých děl“? Mohl by si vysvětlit, jak to funguje?

Každý autor si bude moci nastavit tzv. licenci, pod kterou své dílo hodlá prodávat. Jakmile si sám určí, jakým způsobem chce své dílo nabídnout, bude jasně určeno, co si kupující zákazník může dovolit. Zda kupovat a kolik kusů, nebo stahovat a v jakém množství, prostě jak dílo využívat. Zabrání se tak znehodnocení děl, která mají zůstat jako jediný originál či omezené množství kopií a nejsou primárně určena pro mnohonásobné šíření například pro komerční účely. Na druhé straně těm, kdo chtějí svůj umělecký artefakt šířit neomezeně, se meze nekladou a budou mít zde také svůj velký prostor.

Co z pohledu programátora a designéra obnáší vývoj takové platformy? Co vidíš jako největší problém?

Pouze webová část platformy se skládá z několika vrstev. Uživatel vidí jen špičku ledovce –  front-endovou část, která se zobrazuje ve webovém prohlížeči. Vytvořit přehledné a intuitivní řešení není triviální úkol. Na designu části pro správu uměleckých děl mohou designéři trávit stovky hodin a nikdy nebude dokonalá. Když máme první verzi návrhu, můžeme ji začít převádět do kódu. Webová část se bude zobrazovat na počítači, tabletu, mobilu nebo i na chytrých hodinkách. A na každém zařízení se web musí chovat korektně. To je nejtěžší z front-endové části.

Veškeré informace, které se na webu zobrazují, musejí být někde uloženy, tomu se říká back-endová část, laicky řečeno serverová část. Back-end je základem celé platformy, zpracovává miliony požadavků od uživatelů každou minutu a každý požadavek musí být správně odbaven. Od zobrazení a aktualizace dat, zpracování finančních transakcí, až po zálohování mnoha terabajtových databází. Infrastruktura na serverech je mnohdy strukturována jako v reálném světě a může docházet ke ztrátám dat, což je neakceptovatelné.

Pokud bych si měl vybrat největší problém z obou vrstev, tak by to bylo navrhnutí perfektního grafického rozhraní a navržení infrastruktury tak, aby byla levná a stoprocentně bezpečná.

V čem je pro umělce výhodné používat online platformu? Je nějak omezená, kdo ji může využít a jaká umělecká odvětví se mohou zapojit?

Pro začínající umělce to může fungovat například jako nonstop open call. Mohou ukázat svá díla, mohou o sobě dát vědět a získat kontakty. Každý má dnes své osobní webové stránky, kde může propagovat, ale spojením mnoha lidí na jednom místě dostávají všichni daleko větší šanci být viděni. Protože to nebude masová záležitost, ale kvalitní a řekněme i výběrová platforma, časem může něco znamenat se na ní objevit. A samozřejmě dávám prostor pro prodej a nákup, to je účel takovéto platformy. Nejen se představit, ale i prodat. Jaká díla budete moci najít na této platformě? Fotografie, ilustrace a krátká videa. Postupně se dostaneme určitě i dál od čistě digitálních forem a nabídneme i fyzická díla jako obrazy, ale nebudu nabízet například služby (fotografování, natáčení videí apod.).

Myslíš si, že online propagace dává umělcům více možností? Jak zajistíš kvalitu?
Online propagace je nejúčinnější. Jsem programátor a mým snem bylo vyprodukovat něco, co zaměstná lidi, bude k užitku a zároveň spojené s kulturou. Proč s kulturou a ne třeba s nějakými stroji? Protože tam jsem viděl nedostatky. Malá nabídka pro online publikování a prodej, špatné podmínky, vlastně to nikoho moc nezajímá. Pokud jsem schopen vytvořit něco lepšího, a myslím, že jsem, tak to chci udělat.

Nad zajištěním kvality přemýšlím už dlouho. Například nad možností recenzí od domluvených odborníků. Zveřejnili bychom je u jednotlivých děl (pokud s tím autor bude souhlasit) a na první pohled by bylo i laikovi jasnější, co si o tom myslí někdo s odborným backgroundem. Chci určitě mít v týmu lidi, kteří jsou schopnější než já v tom určit, co pustíme na naši platformu, a co ne. U začínajících umělců pak určitě musí proběhnout nějaká diskuse. Jsem otevřen nápadům a radám. Například bych velmi ocenil, kdybych tuto otázku mohl prodiskutovat s teoretiky umění, historiky umění, kurátory, lidmi z praxe. Potřebuji propojit to, co umím já, tedy programování a design, s uměním a lidmi, co se jím opravdu zabývají prakticky nebo teoreticky. Když si třeba někdo přečte, o co se snažím, může se mi ozvat s nápady. Budu za to rád.

Kdo bude mít z takovéto online platformy na sdílení uměleckých děl profit?
Všichni. Pro umělce nebo jejich zástupce bude správa jejich obsahu zcela snadná a intuitivní. Návštěvníci a potenciální kupci budou mít na jednom místě kvalitní díla, která budou snadno vyhledatelná a filtrovatelná. Provize pro prodávající budou štědré a spravedlivé.

Jak si představuješ ideální výsledek svého snažení? Popiš situaci za několik let.
Mým snem je vytvořit globální platformu, která bude pomáhat všem umělcům po celém světě k jejich zviditelnění. Vím, že jsem schopen vytvořit platformu, která bude konkurovat všem stávajícím řešením, a chci, aby byla dominantní a určovala směr.