Čtvrtý ročník Katedry alternativního a loutkového divadla se při práci na své další absolventské inscenaci sešel s Janem Mikuláškem. A bylo to setkání se šťastným koncem. V divadle DISK uvádějí od dubna pod názvem Hodní chlapci malý skvost.

Hodní chlapci jsou inspirováni proslulým Mechanickým pomerančem Anthonyho Burgesse. Kdo by ale očekával dramatizaci románu, odejde zklamán. Inscenace, kterou Mikulášek se studenty a dramaturgyní Magdou Zicháčkovou vytvořili, je brilantní studií o násilí a potlačované i nepotlačované agresi. Aktualizuje Burgessovu látku a přibližuje ji naší současnosti, zároveň jí však ponechává nadčasovou platnost. Hodní chlapci jsou ukázkou vzácně vyvážené divadelní práce. Občas balancují na hranici kýče, ale nikdy ji nepřekročí. Objeví-li se náznak klišé, má svoji pointu. Smějete se a záhy nevíte proč. A na konci zůstanete sedět s otevřenou pusou.


Nikdo a nic tady není do počtu. Herecky dostane šanci celý soubor „alterny“. Hudební koláž je nosným prvkem inscenace, přesně jak by tomu u Mechanického pomeranče mělo být. Nad to všechno musím vyzvednout scénografii Pavly Kamanové – sterilní zóna za sklem poslouží stejně dobře jako psychiatrická léčebna i jako natáčecí studio. Strohý vykachlíkovaný prostor s sebou přitom nese spoustu konotací, na něž není třeba nápadně upozorňovat, a tak brání výsledek před přílišnou explicitností. Sklo, jímž je scéna rozdělena a které symbolizuje distanc dvou světů, nepochopení, nepřekonatelnou mez, je důležité hlavně pro formulaci pro mě stěžejní myšlenky – že jakkoli intenzivně budeme na násilí upozorňovat, stejně to bude vždycky jen zobrazování, daleko vzdálené od reality.

Ačkoli by se to mohlo z této krátké divadelní glosy zdát, na Hodných chlapcích není nic patetického. Nemoralizují a o to je jejich sdělení silnější. Na Mikuláškovi mě pokaždé baví jeho ironický odstup – v DISKu je jeho nejlepší ukázkou (a zároveň vrcholem inscenace) konkurz na reklamní spot proti domácímu násilí. Spolupráce s profesionálními režiséry studentům zkrátka svědčí. A v tomto případě to platí dvojnásob. ∞


Jan Mikulášek a kolektiv: Hodní chlapci
Divadlo DISK (Karlova 26, Praha 1)
premiéra 6. 4. • psáno z reprízy 10. 4.
režie Jan Mikulášek
scénografie a kostýmy Pavla Kamanová, dramaturgie Magda Zicháčková