New Style Hustle: komunita, sdílení i radost
Potkaly jsme se po mnoha letech a ani jedna z nás už není studentkou gymnázia. Ona si mě vlastně ani nepamatuje. Ze mě je pracující osmadvacítka, z ní studentka, tanečnice, lektorka, světoběžnice a inspirativní žena – Denise Konečná. Kromě jiných aktivit ji potkáte na kurzech pod hlavičkou New Style Hustle – Brno. A mě zajímalo, co to ten New Style Hustle vlastně je. Vy to víte?
Vždy se začíná historií konkrétního stylu tance a osobnostmi spojenými s jeho vznikem. Proč je potřeba vědět tyto informace?
Protože to určuje formu tance. Kdybychom učili nejdříve formu bez informací, byla by prázdná a lidé by se učili jen to, jak tanec vypadá. Informace a background určují tanec jako celek. Konkrétní styl vždy vznikal z nějakého důvodu, a proto má tu konkrétní podobu. S informacemi lépe nacházíme také to, co v tanci hledat.
Jak se komunikuje v tanci a tancem?
Tanec umožňuje sdílet informace, které jsou náročné sdílet slovy a kterým sami nerozumíme. Tělu je to jedno. Ono vyjadřuje všechno. Když tě bolí koleno, je to vidět a stejně tak, když tě bolí srdce. Vše je srozumitelné, protože cítíme emoce, a když jsme si jich vědomí, víme, jak ovlivňují naše tělo. Emoce jsou mezi lidmi na celém světě univerzální, proto je to jazyk, kterému rozumí každý. Napětí a uvolnění svalů zvláště ve fyzickém kontaktu cítíme a vidíme na obličeji.
Denise Konečná (* 1994) Denise se narodila v Brmě. Ve svém osobním životě se věnuje hudbě, kresbě a dalším formám umění a především tanci a duchovnímu umění. Podařilo se jí vidět už obrovskou část světa, a to právě díky sdílení tance. Vychází ze Street dance, kde se nejvíce našla v tanečním stylu House a Hustle. Její život jako tanečnice a lektorky je důležitý nejen kvůli tomu, co sdílí, ale i proto, že pomáhá zvyšovat viditelnost trans lidí a tím přibližovat tuto tématiku lidem ve světě. V tanci a životě je jejím záměrem sdílet lásku. |
Co je to New Style Hustle?
Tento styl patří mezi street dance styly. V roce 2011 zakladatel New Style Hustlu Jeff Selby přišel s myšlenkou přidat ke klasickému párovému tanci inspirovanému salsou – Hustlu – prvky sólových street dance stylů a další vlastní vyjádření. New Style Hustle a Hustle si můžete představit jako protáhlejší mambo s prvky salsy. Především je to však jedna velká rodina.
Jak se New Style Hustle dostal do České republiky? A jak ses k němu dostala konkrétně ty?
Do České republiky ho přivezl Slovák T-Boy (Tomáš Dráfi), tanečník, co v současné době žije v Londýně. Učil se od Jeffa Selbyho v New Yorku a po dvou letech se vrátil se svou přítelkyní do České republiky, kde na jedné velké akci předvedli, co umí. No a pár lidí to zaujalo. Konkrétně DJe a tanečníka Emilia (Emil Polhoš), který se o tento styl začal velmi zajímat. Neznala jsem osobně ani T-Boye ani Emilia, ale tento styl se mi zalíbil po té, co jsem náhodou přišla na lekci, kam mě vytáhl kamarád, který tam chtěl sbalit holku (smích). Postupně se přidávalo více lidí a z Čech se to rychle šířilo do různých koutů Evropy. Já osobně jsem tento styl představila ve Vietnamu.
V čem je New Style Hustle originální?
Oproti jiným street dance stylům je největší rozdíl v tom, že je to párový tanec, což v naší komunitě má velkou váhu. Ve Streetu se začalo hodně soutěžit, lidé se odnaučili tančit spolu a teď spíš tančí za sebe. S Hustlem se vrátila a šíří myšlenka tančit spolu.
Dokázala bys popsat výhody a nevýhody párového tance?
Sdílení zážitku s někým druhým je moc pěkné. Můj jediný úkol je, aby se ten druhý cítil dobře. Tím, že se na to na sto procent soustředím, nervozita a tréma najednou nehrají roli. Druhá strana se usměje a mám hotovo.
Co lze hledat ve stylu New Style Hustle? Co v něm hledáš ty?
To je otázka. Lidé tam hledají kde co; mezilidský kontakt, spojení, možnost se projevit. Já jsem na štíru s tím dělením Hustle/New Style Hustle. Pro mě jsou oba styly o tanci a zábavě. Je však hodně lidí, kterým to sedí. New Style Hustle se snaží být více kreativní a intenzivně se na to soustředí. Ale Hustle tímto není nijak odlišný, a proto tam vlastně nevidím tu ostrou hranici.
Jaká hudba se používá v New Style Hustlu?
Používá se, co se komu líbí. Není nic daného. Hustle vznikal v 70. letech, kdy byla nejžhavější disco hudba a ta se bere pro Hustle jako klasická, ale vlastně tančíme, na co nás napadne. Mám ráda i klasickou hudbu a jazz. Určitě je fajn mít v hudbě nějaký rytmus, co dává smysl krokům, ale když tam není, dá se s tím taky poradit.
V čem ti New Style Hustle vyhovuje a kam bys ho chtěla posunout?
Všichni se začínáme více dívat na Hustle a na klasické techniky. Snažíme se zvát na různé akce tanečníky, co mají zázemí v klasickém Hustlu. Více se to prolíná a propojuje. Pro mě je důležitá technika, aby ten step byl prostě v beatu, což spousta lidí naprosto ignoruje. A to mi vadí. Na klasickém Hustlu se mi líbí právě ta flow, že prostě plyne a drží monotónní strukturu, která tomu dává čistý srozumitelný background a vytváří prostor na nějaké propojení. Máme za to, že v klasickém Hustlu je více pravidel, což právě po zvládnutí techniky umožňuje se soustředit na to propojení. Jsem ale stále proti tomu dělení na Hustle/New Style Huslte, protože vidím, že v Hustlu tanečníci dělají to, co děláme my.
Například Jeff má takové názory, že se v Hustlu drží rytmus a nezpomaluje a nezrychluje a netančí se do pomalé hudby, a to není pravda. Protože jsou to lidé a prostě se jenom baví, tak zpomalují a zrychlují, tančí do pomalé hudby a už v 70. letech Hustle spojovali s ostatními streetovými styly. Samozřejmě vnímám, že to děláme jinak, ale jsou pro to důvody. Neměli jsme základ v technice Hustlu. New Style Hustle přesto vnímám jako nějakou novou vlnu v Hustlu. My se snažíme dělat Hustle, jenom nám to nejde. Tak to děláme trošku jinak a přistupujeme k tomu svým způsobem a uvádíme do kontextu dneška.
Kdo stojí za komunitou New Style Hustlu v Brně?
Tak jsem tam já. Hodně cestuji a umím z nás nejlíp anglicky, starám se o všechny hosty a vytvořila jsem si kontakty v celém světě. Emilio – DJ. Je z nás nejstarší a založil tady tu scénu. Rohla – dětský onkolog, BBo (beat boy). Háňa – učitelka ve školce, moje taneční partnerka, veselá a barevná a Ondra Durkáč, u kterého si nikdy nejsem jistá, co dělá. Ale mám ho ráda, má hezkého psa a velké auto, takže nás vždycky vozí (smích). Emilio s Ondrou se pořád starají o naší scénu a organizují víkendové akce, kde se vždy sejdou lidé z celého světa.
Jak se New Style Hustle šíří po světě?
Všechno je to vlastně náhodou. Z těch prvních lidí, kteří se učili u Jeffa Selbyho, to byl Zabu (Tanaka Sozaburo) z Japonska, T-Boy ze Slovenska, Sara Pikkareinen z Finska a Jason Lam, který žije na západním pobřeží USA. Pak se T-Boy přestěhoval do Anglie, my jsme začali v Polsku, do Itálie bůhví jak se to dostalo, ale dostalo (smích). Myslím, že Hustle už se dělá všude. Kromě Francie, protože prý by se to tam nechytilo. Jejich soutěžní svět je tak výrazný, že tam na to neslyší.
Jak třeba vypadala tvoje mise do Vietnamu?
Ve Vietnamu je Street dance stále hodně na ulici a tam je jedno místo, možná muzeum, před kterým mezi sloupy tančí různé skupinky lidí. Do jedné z nich jsem se dostala a začali jsme se bavit, tančit a ukázala jsem jim, co dělám a někoho to zaujalo. Po měsíci nás už znalo celé hlavní město.
Kam v tanci míříš v součastnosti?
Hustle je pro mě jako rodina. Nemám v něm žádné ambice, jde mi jen o to být s lidmi a moct to sdílet. Asi mi to právě často pomáhá, že necítím žádný press, protože Hustle prostě ráda dělám a je to hlavně o vztazích, na kterých společně pracujeme. Ráda bych zase více cestovala, potkávala lidi v různých koutech světa a sdílela, něco na čem mi tak záleží. Sama se v současnosti soustředím i na jiné věci. Učím se v tanci více poznávat a získávat hloubku. Nevím kam to povede, ale ráda bych byla schopná s lidmi tancem sdílet zážitky a emoce. Dlouho se chci dostat do divadla s tím, co dělám a měnit lidem životy pohybem. Chtěla bych tvořit spíše vlastní věci, vlastní příběhy.