Co dělat s kobercem, který se záludně objeví na honu, kde se potulují beatníci, kteří hledají cestu k místu svých snů? Na takovou otázku odpoví divadelní představení, která se odehrají v říjnu v prostorách opavského Loutkového divadla, když budete poctiví a navštívíte je v rámci festivalu Malá inventura Opava.


Lesní pěšinka, skalní stezka, chodník zapadaný podzimním listím. Nebo náves, také rozbouřený oceán či ztichlá noční krajina. Máš sen a neznáš k němu cestu? Poutníci možná vědí. Obuj si boty, přišel čas. O síle přátelství a touze najít své místo na zemi vypráví interaktivní divadelní představení Poutníci po hvězdách režisérky a autorky konceptu Hany Strejčkové. To je určeno už dětem od čtyř let a proběhne pro školky a školy v dopoledních hodinách, ale osloví i starší diváky, kteří se nebojí vydat za svým snem a dobrodružstvím.

Další inscenace, kterou bude v rámci festivalu Malá inventura možné zhlédnout, je Lov. Nový projekt souboru Bratři v tricku a Holektivu se pohybuje na hranici mezi novým cirkusem, tancem a divadlem. Zdánlivě křehké ženy v uskupení Holektiv – Andrea Vykysalá, Karolína Křížková a Eva Stará – s lehkostí provádějí akrobatické akce za použití jednoduchých gest a výrazových prostředků a kloubí fyzické divadlo, akrobacii a tanec s klaunérií. Bratři v tricku – Adam Jarchovský a Václav Jelínek – jsou v České republice ojedinělé žonglérské duo se specializací na propojování technicky náročného žonglování s divadelním výrazem, založeným především na gagu a principech grotesky. Oběma souborům je vlastní mimořádný smysl pro humor, schopnost nadhledu a sebeironie. Koncept a režii svěřily soubory do rukou režisérky Veroniky Poldauf Riedelbauchové. Důležité je varovat – zásadně nestřílejte kachny, které letí nízko a mezi vysokou skolte jen slabé kusy. Buďte obezřetní, neboť postřelená husa se vždycky ozve. A na závěr honu vás čekají velké myslivecké hody. Sele už je jako dort, pivo jako křen a kapela má říz. Lovu zdar.

Nepolíbené děvy, nevypitá vína, nepřeplutá moře, nenaplněné představy a nedochované touhy. Toulky beatnickou poezií nabídnou Opavě již známé představení Jam session s beatniky autorů a aktérů Jana Kunzeho a Dana Jedličky. Scénická koláž propojuje jazzovou hudbu, beatnickou poezii, divadlo a šeptá, říká, kvílí verše Ferlinghettiho, Kerouaca, Snydera, Corsa, Ginsberga a dalších hipsterů s andělskými hlavami. Verše Rogera McGougha, ale i dalších, včetně Václava Hraběte či Vladimíry Čerepkové, naplňují ústa jejich oživovatelů a rozehrávají gesta na divadelních prknech, které uvádí projekce s dobovými fotografiemi.

A když se ve vašem dni záludně objeví koberec nebo dokonce dva? V inscenaci Carpet diem toto dilema vyřeší v režii Jiřího Hajdyly Jana Ryšlavá a Jindřich Panský. A co vy? Překročili byste ho s úsměvem nebo spadnete a budete nadávat?


Malá inventura Opava
Loutkové divadlo Opava (Husova 17, Opava)
22.—25. 10