Ačkoli zkušenosti se sociálním státem má Česko již za sebou, v HaDivadle nedá mladé generaci kapitalismus spát. Jako téma sezóny si levicově zaměření divadelníci zvolili fenomén práce. V nové inscenaci Maloměšťáci opět varují před blížícím se koncem zhýralé společnosti.

Společnost nejsou ti druzí. Když HaDivadlo kritizuje, ukazuje prstem na každého diváka i na sebe. Říká nám opakovaně, že jsme znudění blahobytem. Unylé tempo inscenace Maloměšťáci a rozpačitost postav má pak nastavit zrcadlo našemu nekonání. Řítíme se do záhuby a neřešíme globální oteplování. „Pořád se jen motáte okolo života“ nebo „Máte být na co hrdí?“ zaznívá důrazně.

Dramaturgicky zacyklené HaDivadlo
O uměleckých schopnostech současného ansámblu není pochyb. Umělecký šéf Ivan Buraj je mistrný režisér. Jejich naléhavá generační výpověď má lidsky ve všech bodech pravdu. Jenom dramaturgicky se začali opakovat, propadli se do tématu. A ten apel už přestává působit a vyznívá prvoplánově. Moralizování je ošidná věc a nepřehlédnutelné odkazy adorující neomarxismus působí až hystericky. Zůstává otázkou, zda se touto cestou klíčové myšlenky dostanou dál, nebo jen k hrstce věrných, kteří už předem se vším nadšeně souhlasí.

Obraťme se k tomu lepšímu v nás
Návodné otázky v programu, na které existuje jen jedna správná odpověď, mají publikum přivést ke zpytování svědomí. Domnívají se, že práce obecně devalvovala. „Hodnota práce zešílela a my s ní.“ A ateista naší doby ani nemůže vyslovit modlitbu „Bože dej mi sílu k poctivé práci!“. ∞


Maloměšťáci
HaDivadlo (Poštovská 8d, Brno)
premiéra 13. 12. 2018 • nejbližší reprízy út 15. 1., pá 18. 1. 19:30