Máte jasnou představu, jak by měl vypadat lepší svět? Existuje film, který ji možná změní, anebo vás navede novým směrem.

Ocitáme se v Africe… a přemýšlíme, jestli jsme si nespletli sál a místo filmu Švédky Susanne Bierové nešli na dokument o dobrovolnících v Africe. Již brzy ale zjišťujeme, že vše má svůj význam a také své následky. Scénu z Afriky, kterou film začíná, brzy vystřídá severské prostředí a divák je seznamován se životními milníky, které spouštějí kola osudu a tvoří zápletku filmu. Ten odráží skutečný svět i životy – odlišné rodiny i jejich osudy. Něco je ale v určitých momentech spojí; zvláštní druh přátelství, který spolu naváží dva školáci, Christian s Eliasem, během pobytu v jednom městečku. Ve kterém ale nezůstáváme; společně s Eliasovým otcem se brzy vracíme do Afriky. Bierová nám tak chce umožnit přímé srovnání dvou odlišných světů a jejich životních podmínek. Co se jeví bytostným problémem v jednom světě, ve druhém si nedokáží (a nepotřebují) ani představit. A naopak je vnímána otázka elementární existence člověka v určitém prostředí. Jak se například postavit agresorovi, který beztrestně mrzačí těhotné ženy?

Film plyne zdánlivě poklidně, ale všímáme si, do jakých rozměrů narůstají dramata běžných všedních dní a v co až mohou vyústit. Musíte se ale umět orientovat v mezilidském a také mezikulturním dialogu a vnímat nevyřčené. Severští herci (ale pozadu nezůstávají ani ti afričtí) komunikují méně slovy a více tělem. Ale i zde jsou minimalističtí a často ovlivněni lidskou psychikou a svou povahou, jednají v nesouladu se svými city a s touhou, jak by jednat chtěli. Herci totiž své role žijí tak dokonale, až zapomínáte, že sledujete hraný film a nikoli dokument.

Uvidíte pečlivě vybrané lokace, skvělé herecké výkony (zejména herci dětských rolí podávají fantastické výkony), skvělou práci kamery a jistě oceníte také strukturu filmu – scény jsou řazeny chronologicky. Absence hudebního doprovodu se jeví správnou volbou – nebo vy slyšíte hudbu, když házíte na pláži žabky do vody?

Někdo Bierové vytýká jednotvárnost motivů, použití příkladu života v Africe nebo „happy end“. Zavděčit se nedá všem. Nicméně Lepší svět je stále velmi kvalitním filmem a alternativou k hollywoodským produkcím.

Lepší svět / Hævnen
režie Susanne Bierová
DK / SWE, 2010, 113 min

hrají Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Bodil Jørgensen, Wil Johnson, Markus Rygaard, William Jøhnk Nielsen