Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní přehlídkou dobrodružných, extrémních, adrenalinových a cestopisných dokumentů. Letošní již 8. ročník se uskuteční ve čtyřiadvaceti městech Česka, ve kterých bude o vítězství bojovat na devadesát filmů z rekordních jednadvaceti států. V Praze se festival uskuteční 26. 11.–4. 12.

Organizátoři akce obohacené o setkání s osobnostmi outdoorového světa a o výstavu fotografií se s diváky rozloučí předáním ocenění za nejlepší snímky dne 4. 12 2010 v pražském Kině Lucerna.
V nabitém programu festivalu bude k vidění nejen průběh samotných dobrodružných expedic, ale nahlédneme i do příprav, myšlenek a pocitů účastníků. Přechod Bajkalu na délku, posouvání hranic surfování v Indonésii, motocyklová cesta na nezmapovaných silnicích Himálaje, Base Jump do nejhlubší propasti Česka – Macochy, Zmrtvýchvstání Kariny Hollekim, umělecky pojatá plavba na kanoi či film věnovaný nejstrašnějším daním expedic – ztrátě lidských životů v horách. To jsou jen střípky, které festival v roce 2010 přináší.

Freeridová horečka na Aljašce
Inspiraci před nadcházející zimní sezónou přináší film Aljaška v prašanu (extrémní Aljaška) v režii Jakuba Freye. Dobrodružný a extrémní sportovní snímek se promítá v rámci Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a též 9. 11. 2010 v prostoru NoD v Praze. Ústředním motivem dokumentu je adrenalinová výprava čtyř sportovců do freeridového ráje – panenského terénu Aljašky. Hrdinové projektu jsou ztvárněni naprostými špičkami českého lyžování a snowboardingu: snowboardistou Martinem Černíkem, basejumperem a freeriderem Robinem Kaletou, skikrosařem Tomášem Krausem a snowboardkrosařem Michalem Novotným. Na nepřístupné vrcholky hor letí posádka helikoptérou, v noci spí v karavanech a netknutý prašan brázdí ze svahů dolů na lyžích či snowboardu a s kamerou na helmě. Jděte se sami podívat, jak dopadne freeridové „utkání“ ve spárech neúprosné Aljašky.
Upoutávka na film: