vexillePíše se rok 2067. Japonsko, země vycházejícího slunce a neomezených technologických možností. Japonská firma Daiwa Heavy Industrie pracuje na vývoji dalšího stupně lidské evoluce. Za pomoci bio-kovu zahlédne světlo světa nový druh – android. Tento výzkum je však proti mezinárodní úmluvě Spojených národů, a tak se Japonsko na dalších 10 let úplně izoluje od okolního světa. Během několika dnů jsou z ostrovů vyhoštěni cizinci a nad Japonskem se zatáhne opona v podobě energetického pole, které nepustí živáčka dovnitř, ani ven.

Na druhé straně Tichého oceánu dostává americká špionážní služba znepokojivé informace. Japonsko pracuje na ničivé zbrani,  která může představovat smrtící hrozbu pro celý svět. Je rozhodnuto, na scénu vstupuje vojenská jednotka S.W.O.R.D. pod vedením dívky jménem Vexille. Členové SWORDu se vydávají na nebezpečnou misi do neznáma…

Autorům tohoto snímku se podařilo do díla vměstnat několik příjemných překvapení. Po animační stránce je sci-fi Vexille poměrně dobře propracované, napínavé a milovníkům mecha anime dopřeje nevídanou podívanou. Robotů a strojů je v tomto snímku nespočet. U některých záběrů máte chvílemi pocit, že se vlastně na anime nedívate. Zpracování postav připomíná film Temný obraz, v němž je podoba herců Keanu Reevese a Winony Ryder převedena do počítačové grafiky. Přes zajímavý námět mi nakonec Vexille připomíná klasické akční trháky, kdy hrdinové opakovaně vstávají z mrtvých.

Pokud jste fanouškem anime filmů, asi vás nenadchne jednoznačnost a předvídatelnost děje. Přeci jen v tomto počinu nenajdete hlubší zamyšlení nad existencí lidstva, ani „ducha ve stroji“.

Typický japonský kreslený film vyzdvihuje filozofické úvahy o smyslu života a existenci člověka. Pochopení těchto snímků není vždy jednoznačné. Z tohoto pohledu se Vexille zdá nezajímavý, podobně jako velmi příbuzný film Appleseed od stejných tvůrců.

I přesto jsem se nenudila a doufám, že se tak Vexille zařadí mezi Final Fantasy a několik dalších rarit v tomto žánru, které v Čechách na DVD vyšly.