Podzim, temná část roku. Dušičky, smrt, tma. Vyjádřeno jednoduchým symbolem: smutný smajlík.

Eva Jaroňová, absolventka Ateliéru environmentu na brněnské Fakultě výtvarných umění a Martin Cáb, student Ateliéru intermedií na téže škole se pustili do hledání společného průsečíku své tvorby. Styčným tématem, které nalezli, se stala negativita, všudypřítomná ponurost aktuálního ročního období, ale možná i doby obecně. Inspirace dekadencí a romantismem vedla k námětům, které s výchozím navozením atmosféry rezonují více než účinně.
Na výstavě EmoXicon se autoři nicméně pokouší svá mnohdy až výpravná a lyrická témata zredukovat na zjednodušené symboly.

Inspirace současným teenagerským plýtváním emotikony ve virtuálním prostředí přináší spíše ironický pohled na tuto tématiku. Nadužívání vede nutně k vyprázdnění. Dojde-li k vyprázdnění emoce ze symbolického sdělení, jehož jediným účelem bylo zprostředkovat právě tuto emoci, můžeme vůbec ještě považovat daný symbol za platný? Co pak znamená takový obsahově prázdný smutný smajlík? Nebo jakýkoliv jiný obecně srozumitelný symbol určený k tomu, aby co nejjednodušší cestou zprostředkoval libovolně komplikovanou emoci?
Instalace Evy Jaroňové a Martina Cába předvede, jak vypadá doslovně prázdný symbol.

Cáb + Jaroňová = EmoXicon
Galerie Evoluční (Revoluční 5, Praha 1)
24. 11.—23. 1. (vernisáž 23. 11. 19:00)