Nová výstava v Galerii Evoluční nabídne návštěvníkům i náhodným kolemjdoucím něco, co se od galerie běžně neočekává. Namísto pasivního prohlížení umělých muzejních exponátů či statických uměleckých děl umožní setkání s unikátním organismem.

Skleněné vitríny galerie nabudou na nadcházející měsíc a půl zcela nové funkce. Poté, co již v rámci jiných výstav představovaly výkladní skříň, výlohu, glass box i white cube, se nyní v rámci společné instalace Anny Symonové a Ondřeje Jirásky stanou teráriem. Dvě pomyslná vakua ohraničená od zbytku okolního světa jen křehkou skleněnou membránou tentokrát nebudou plnit roli pasivního objektu. Stanou se proměnlivým prostorem, přizpůsobeným svým dočasným obyvatelům.

Terárium jako životní prostor pro dvě různé, blíže neurčené formy života může zároveň sloužit jako paralela k životnímu prostoru pozorovatele. Ve své definované ohraničenosti představuje na první pohled snadno nahlédnutelný mikrosvět, který má jeho obyvatel jen pro sebe, i když je přitom neustále vystaven pohledům skrze sklo, pohledům, kterým by podle očekávání neměl být schopen uniknout. Co když se mu to ale podaří?

Plánovaná realizace Terária by měla jasně ukázat, že zahlédnout, natož pozorovat něco konkrétního v uzavřeném a zdánlivě dostupném prostoru není zdaleka tak snadné, jak bychom čekali. Zda nakonec divák opravdu obyvatele vitríny uvidí, není možné zaručit. ∞


Ondřej Jiráska & Anna Symonová: Terárium
Galerie Evoluční (Revoluční 5, Praha 1)
18. 2.—30. 3. • vernisáž 17. 2. 19:00