Vytvářejí hudbu, ale kapela to není. Hýbají se do rytmu, ale taneční skupina to není. Strhnou vás vizuální show, ale divadlo to také není. Jsou to Stomp.

Jak to všechno začalo?

Skupina vznikla v roce 1991 v Brightonu ve Velké Británii, ale tvoří ji originální umělci z celého světa. Za hrdé zakladatele můžeme považovat bubeníka a reklamního režiséra Luka Creswella a herce Steva McNicholase. Ti dva spolupracovali již od roku 1981 jako členové street-artové skupiny Pookiesnackenburger a divadelní skupiny Cliff Hanger. Během osmdesátých let vystupovali se svými komediálními pouličními muzikály na slavném festivalu Fringe v Edinburghu. Natočili dvě alba, seriál pro britskou televizi a v roce 1987 založili produkční společnost Yes/No People.

Koště, zvony, fusekle

A najednou tady byli Stomp. Svou show boří veškeré hranice mezi hudebním a vizuálním uměním. S nekonečnou vynalézavostí a energií umějí vdechnout potenciál jakémukoliv předmětu, od košťat a popelnic až po noviny, míče, zápalky či vlastní prsty klepající o stůl. Rytmem a choreografií dokážou ztvárnit abstraktní představy i vtipné gagy. Používají naprosto neočekávané předměty jako dřezy, gumové hadice, basketbalové míče, ponožky, zapalovače i instalatérské zvony.

Samotné slovo „stomp“ znamená „dusání, dupání“ a v angličtině najdeme rovněž spojení „stomp on it“ které znamená „šlápni na to“ a přesně vystihuje divokou energii jejich představení.

Seznam jejich úspěchů by se do jednoho článku nevešel, ale namátkou zmíním natočení několika reklam, z nichž nejznámější je na Coca-colu a vysílala se i v ČR, nebo vyprodanou sezónu v londýnském divadle Sadler´s Wells v roce 1994. Natočili rovněž krátký film Brooms (Košťata), který byl roku 1996 nominován na Oscara a na Zlatou palmu v Cannes.

Po dvou letech zpět

Prahu navštívili naposledy v roce 2008, kdy doslova našlapali Kongresové centrum více než 10 000 fanoušky. Letos se na místo činu vrací ve velkém stylu a odehrají hned pět představení za sebou, ve dnech 16. – 21. března. Lístky kupujte v předprodeji v sítích Ticketpro za 990 korun a připravte se na zážitek, po kterém budete ještě dlouho bezděky poklepávat prsty o stůl.