Oživování veřejného prostoru a kreativní recyklace nepotřebných krámů poslední dobou fakt frčí. A kdo sleduje trendy, měl by znát Knihobudku. Pavel Železný a Monika Serbusová dali dohromady tým a společně přetvářejí vyřazené telefonní budky na veřejné mini-knihovny.

Proces je jednoduchý – z budky vymontují telefonní přístroj, designově ji přemalují a přidělají poličky. Pak už jen stačí převézt na místo a nechat knihovničku zaplnit. Knihy může jednoduše přinést kdokoliv, budky nejsou svázány žádnými pravidly – můžete vyměňovat, půjčovat si, přinášet a odnášet dle libosti. Všeho ale s mírou, organizátoři spoléhají na slušnost uživatelů, i když si jsou vědomi rizika zneužití.

Žádné vážné problémy se ale zatím neobjevily, možná i proto, že většina z deseti doposud zprovozněných budek je uvnitř areálů (nemocnice IKEM, Dům dětí a mládeže Ulita, VFN Karlovo náměstí), kde na ně může někdo dohlížet. Svůj podíl mají na hladkém provozu také sami organizátoři, kteří se spolu s dobrovolníky o své budky starají i po umístění, opravují je a z přeplněných převážejí přebytečné knihy do těch prázdnějších. Dokonce přizpůsobují výběr literatury konkrétním prostředím, třeba v DDM tak naleznete převážně dětské čtení.

V budoucnu by se měl projekt více rozšířit přímo do ulic, budky by se mohly stát zdrojem sítě wifi nebo i nabíjecí stanicí pro mobily. Vše záleží na ochotě sponzorů, zapojení dobrovolníků, (zlo)vůli úřadů a výdrži organizátorů. Jistě i ohlas a přístup veřejnosti může projekt knižních krmítek vyzvednout ke slávě nebo naopak „poslat do kytek“. Takže jestli se vám tenhle nápad líbí, zapojte se a třeba vyjednejte místo pro další knihobudku ve vaší obci! ∞