Relativně normální muž se zájmem v podivných tématech
Sovy nejsou tím, čím se zdají být. Stačí jedna hláška a už víte, z jakého městečka vítr vane. Je David Lynch tím, kým se zdá být?
Městečko Twin Peaks je kultovní seriál, s nímž je neodmyslitelně spjata tajemná hláška o sovách. Seriál byl poprvé odvysílán v roce 1990 a dosud nese punc jednoho z nejoblíbenějších i nejsledovanějších a podobné odezvě se nevyhnula ani jiná Lynchova díla. Neobyčejně úspěšným filmem se stal už snímek Sloní muž, který se dočkal filmového plátna ještě deset let před Městečkem Twin Peaks. Krátce po uvedení Sloního muže, jež se dočkal dokonce osmi nominací na Oscara, dostal Lynch nabídku chopit se zfilmování vědecko-fantastického románu Franka Herberta Dune. Přestože vznikly dvě verze, z nichž ta delší byla čtyřhodinovou televizní montáží, úspěch v tomto žánru se kvůli větší náročnosti na diváka nedostavil a tak málokdo propojuje Lynchovo jméno i s tímto kultovním snímkem, který se z kin přesunul na obrazovky i v podobě počítačové hry, jež jako Dune II byla vůbec první realtimovou strategií. Filmografie Davida Lynche (* 1946) by byla skutečně dlouhým výčtem režijních úspěchů i několika přešlapů, které jej ale nasměrovaly zpět na cestu, která osobnost Lynche zpodobňuje do jasných a kultovních obrysů. A nyní nastal čas předat portrét tohoto geniálního tvůrce i v jiném médiu.
Místo snění je právě vydaná kniha v nakladatelství Paseka, která unikátně kombinuje žánr biografie a memoáru. Kniha je šesti set stránkovým portrétem vzpomínek, vyprávění, faktů i myšlenek, které vykreslují osobnost Davida Lynche čtivou a vtahující formou nejen pro cinefily, ale pro každého fanouška specifické Lynchovy tvorby a Ameriky padesátých let. Poprvé jsou odkryty okolnosti zrodu jeho smělých filmových vizí i s nabídkou klíče k interpretaci jeho kultovních děl, jako jsou Twin Peaks, Sloní muž, Mazací hlava, Lost Highay, Modrý samet nebo Mulholland Drive.
„Vím ale, že hodně z toho, čím jsme, je předem určeno, když přicházíme na svět. Říká se tomu kolo zrození a umírání a já věřím, že jsme tu byli už mnohokrát. Jeden přírodní zákon hlásá, že co kdo zaseje, to také sklidí, a při narození se můžete spolehnout, že vás během tohoto života dostihne něco z vaší minulosti. Jak je možné, že některé lidi potkáte a zamilujete se do nich, zatímco s jinými se vůbec neseznámíte? Mnohé je stanoveno předem, a třebaže vás mohou trochu ovlivnit rodiče a přátelé, v podstatě jste od začátku tím, kým jste,“ sděluje v knize David Lynch a nechává tak nahlédnout do svého života nejen skrze historky z dětství, studijních let nebo let vrcholově režijních, ale inspiruje také myšlenkami, jež knihou prostupují.
Nesly už Davidovy dětské hry stopy jeho budoucí geniální práce s imaginací, kterou do svých snímků vložil, když jako děti v zimním období položily koberce na silnici, polily je vodou a nechaly zmrznout? Místo snění je inspirativní objevování Lynchovy životní cesty od dětství až k detailům jeho velkolepé tvůrčí práce. Sepsala jej novinářka Kristine McKennová, Lynch ji doplňuje komentáři a knihu mnoha fotografiemi ze svého archivu. Inspirativní čtení plné faktů i snění…
David Lynch, Kristine McKenna: Místo snění
Nakladatelství Paseka
Praha 2020, 608 stran