Život tady a teď
Kniha Tyhle fragmenty od úspěšné spisovatelky Biancy Bellové představuje celkem osmnáct povídek. Sbírka povídek se odehrává v současnosti a zároveň v tuzemsku. Čtenářům tak autorka předkládá svou lehce odlišnou tvář.
Kniha představuje konvolut nově sepsaných a současně již dříve publikovaných povídek od Biancy Bellové svázaný dohromady do jednoho obsáhlejšího svazku. Ve sbírce se tak objevují povídky otištěné například v Lidových novinách, časopisu Respekt, Reflex, Host či v příloze Práva Salon a mnohé texty byly také odvysílány v minulosti Českým rozhlasem Vltava jako audiopovídky. S přípravou knihy Bellové pomáhala dramaturgyně Českého rozhlasu Vltava Klára Fleyberková.
Celek složen z fragmentů
Obsahem povídek jsou rozmanitá témata, nicméně všem životním příběhům ve skutečnosti vévodí rodinné a mezilidské vztahy. Sbírka povídek slepuje jednotlivé dílky skládanky, puzzle i střípky mozaiky. Krátké texty jsou naplněné dramaty, intenzivními vztahy, depresí, humorem i mrazivostí nahánějící husí kůži. Problémy a trable, kterými si procházejí hlavní hrdinky a hrdinové povídek, jsou až na pár výjimek vcelku banální a obvyklé, prosté. Jedná se o realistické příběhy dnešní doby, jejichž ústředním tématem je všední lidská existence – nic okázalého či fantastického. Možná i díky tomu se člověk dokáže lehce vcítit do postav, jež Bellová vykreslila. Rodinné vztahy, komplikace ve vztahu mezi otcem a synem, dětství, pubertální chování, neuspokojivé manželství, nevěra, osamělost, odpuštění. Na druhou stranu trocha nostalgické melancholie, touhy, napětí i naděje a očekávání lepších zítřků. Bellová představuje běžné životy obyčejných lidí, jejich radosti, starosti i bolesti. Častým motivem je jakýsi bod zlomu v životě, uvědomění si a následné prozření. Dostává se tak čtenářům pod kůži, jelikož takováto blízkost a provázanost životem je všem důvěrně známa. Každá z povídek nepřekračuje více než deset stran, nicméně i tak příběh poutá svou symbolikou.
Věty, které jsou nesdělitelné
Dramata skryta v soukromí nepřekračující práh cizích očí, intimní zpovědi, černý humor i vcelku absurdní maličkosti a groteskní situace jako třeba v případě záměny slova ovce za otce. Autorka v povídkách mnohdy přešla z depresivního a rázu ke grotesce, například v povídkách Poslední rozloučení nebo Pro otce. V prvním případě se vypravěč přijíždí rozloučit se svým zemřelým kamarádem ze školy, spolu s vdovou a pár dalšími kamarády mají v plánu rozprášit jeho popel, přičemž se potýkají se značnými obtížemi. Povídka tak připomíná slavnou scénu z amerického filmu Big Lebowski bratří Coenů. Ve druhém se jedná o problematický vztah otce a syna končící namísto u dřevěného srubu u ovčína. Přelomových okamžiků nabízí kniha více. Úspěšné a příjemné rande dohodnuté na Tinderu má pro ženu zásadní nečekanou dohru, v dalším momentě mrzutá a popudlivá postarší bývalá básnířka a disidentka v pečovatelském domově vede rozhovor s mladým novinářem a pokouší jeho zranitelnost, zatímco v maloměstě u dědy tráví letní prázdniny čtrnáctiletý Tobiáš, který tone v depresi a sklíčenosti kvůli jedné školní lásce.
Existencialismus a psychologické etudy
Česká spisovatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová se proslavila svou knihou Jezero, za niž získala i Magnesii Literu a zároveň i Cenu Evropské unie za literaturu. Bellová je známá především pro své úspěšné prozaické počiny a ve svém nejnovějším povídkovém souboru ukazuje, že jí není cizí ani tato literární forma. Spisovatelka je výborná vypravěčka, která dokáže využít podstatu lidství. Podmanivý až sugestivní ráz, který je přítomen ve většině jejich próz, je čitelný i v tomto případě. Ačkoli svými krátkými příběhy představuje pouze malý kousek, úryvek, ze života jedné osobnosti, člověk si díky tomu dokáže utvořit ve skutečnosti celý příběh zmiňovaného hrdiny.
Bianca Bellová: Tyhle fragmenty
Nakladatelství Host
Brno, 2021, 197 s.