V zapadlé letenské ulici za fotbalovým stadionem se za nenápadným vývěsním štítem a dřevěným obložením vchodu skrývá originální cukrárno-kavárenský podnik. Kdo do něj jednou vstoupí, tomu snadno přiroste k srdci.

Cukrárna Alchymista funguje už od roku 1998 a od té doby se z důvodu velkého zájmu návštěvníků několikrát rozšiřovala. Propojila se s vedlejší galerií Scarabeus a následně s muzeem kávy, které v podzemních prostorách představuje historii pěstování kávy a náčiní spojené s přípravou a popíjením tohoto moku. Díky retro zařízení a kávě, servírované na stříbrném tácku se sklenicí vody, mlékem ve džbánečku a sušenkou, se člověk snadno přenese do prvorepublikových dob. Alchymista má navíc vlastní pražírnu, takže vysoká kvalita kávy je tu zaručena. Podávají se tu také nejrůznější limonády, které překvapí svými neobvyklými příchutěmi, nebo francouzské víno, do kterého vám za nepatrný příplatek přidají zmražené maliny.

Cukrárna? Kavárna? Pohoda!
Označení „cukrárna“ by možná mohlo na první pohled někoho zarazit. Po klasických bílých chladicích skříních naplněných nejrůznějšími dorty a zákusky se tu budete jen stěží pídit. Nabídka laskomin se v tomto směru soustřeďuje spíše na dorty, koláče nebo bábovky. Vždycky jsou to ale originální, lákavé kousky upečené v malovýrobnách. K dortovým klasikám tu patří čokoládový Mont Blanc, Adam a Eva, čokoládový dort s fíkovou náplní, anebo Alchymista se sušenými švestkami, meruňkami a rozinkami, doplněný šlehačkou, hořkou, mléčnou a bílou čokoládou.

Vyvrcholením alchymistického opojení je podle mého názoru doslova kouzelná zahrada ve vnitrobloku, která vznikla podle návrhu zahradních architektů. Stolečky jsou tu rozmístěny mezi roztodivnými květy, okrasnými keři a jezírkem s karásky. Jediným černým puntíkem na jinak vkusné zahradě je sádrová kačena, která trůní na hladině rybníčku. V záhonech jsou kromě rostlin náhodně rozeseté sochy a naprostou pohodu při odpoledním posezení pak dokresluje štěbetání místních andulek a černý kocour, který se občas prožene pod stolem.


Je vidět, že lidé, kteří tu pracují, to dělají rádi a Alchymistou doslova žijí. Často vymýšlí neotřelé novinky a pořádají různé akce jako komorní koncerty, módní přehlídku, knižní bazar nebo speciální nabídky spojené například s Valentýnem, Mikulášem nebo Dnem kávy. Prodávají tu také autorské šperky a barevné ručně pletené košíky.

Cukrárna Alchymista
Jana Zajíce 7, Praha 7
po–ne 10:30–21:30