Studenti Filozofické fakulty UK se v poslední době dočkali dvou velkých změn. Ne všechny byly k lepšímu. Co je ale důležité: zápas je vyrovnaný.

I v největším anarchistovi se probudí konzervativní koutek duše, když zjistí, že změnili – nebo nedejbože zrušili – jeho oblíbený podnik. Přesně tak nejspíš zaplakalo srdce leckterého svobodomyslného studenta Filozofické fakulty, když se dozvěděl, že K4 už víc nebude tím místem, kam mohl zajít na odpolední kávu, dát si k ní vlastní svačinu a půl hodinky si zdřímnout na gauči; kde mohl při večerních čteních naživo potkat ty, o kterých se učil na seminářích literatury 20. století; kde se mohl při koncertech podivných kapel zpít Démonem za tři pětky do němoty. Ale pořád byla naděje: vždyť přece co v takovém prostoru udělat jiného, než znovu studentský klub?

Jenže naděje tentokrát neumřela poslední. Mnohé opustila již ve chvíli, kdy zaregistrovali zprávu, že novým provozovatelem budou Koleje a menzy UK, ty optimističtější pak při první návštěvě staronového studentského klubu, tentokrát již s velkým S. Rozličnou směsku stolů a stolků nahradila univerzálnost z IKEA, gauče zmizely v nenávratnu, o milých studentkách-barmankách nemluvě. Pódium zůstalo, ale většinu večerů zeje prázdnotou. A nejspíš to tak ještě chvíli zůstane. Nezbývá než doufat, že stávající řešení je opravdu jen provizorní, ale to byly ruské tanky taky a víme, jak to dopadlo.

Ale všechno zlé je prý pro něco dobré. Mnoho studentů proto jistě zajásalo, když se dozvěděli, že dlouho diskutovaný a kritizovaný bufet Platón v budově na Palachově náměstí má taky šanci na změnu. Někdo možná uronil slzu, když viděl vynášet bájný obraz nahého Tarzana, ale většina byla plná očekávání. Doufali, že i na fildě vznikne něco, jako je KAFE DAMU, nebo aspoň kavárna Na Hollaru.

Daj mi náděj…
Není to extravagantní prostor ani magnet na hipstery. Stěny zatím zůstávají holé, ale brzo by se měly proměnit v galerii. Nabídka jídla je slušná a na hladině kávy neplavou jarová očka, jak se to v Platónu občas stávalo. Leckoho potěší domácí zákusky, ty méně vybíravé třeba pravidelná dávka chemie v ZON originál.

Nové Bistro Bazaar provozuje obecně prospěšná společnost Rozlet; její členové od roku 2009 provozují Café Bazaar, sociální firmu s tréningovým programem pro mladé, vyrůstající v dětských domovech. Díky bistru na FF můžou rázem pomoci dalším: od otevření 1. října se v zázemí bufetu střídají čtyři nadějní „klienti“. Až si dáte zákusek, můžete mít – kromě výčitek svědomí z nedodržování diety – radost, že pomáháte.

Ještě to není ideální místo a upřímně: vybudovat bufet lepší, než byl Platón, asi nedá tolik práce. Ale buďme shovívaví, funguje teprve dva měsíce. Důležité je, že má velké plány a lidi, kteří se nebojí práce. Už teď byl Bazaar svědkem několika akcí – proběhlo zde pasování prváků v rámci Lekce FFaust, z bývalé K4 se sem přesunuly Gaučoviny Jirky Pilipa. V rámci oslav 17. listopadu se, jako celá fakulta, bistro posunulo o čtvrt století zpět: strojem psané jídelní lístky a výběr jak za komančů.

A 17. prosince tu proběhne dobročinný bazar, jehož výtěžek pomůže klientům „ópéesky“ k dalšímu rozletu. Držme jim palce. ∞


Bistro Bazaar
Palachovo náměstí 2, Praha 1
po—so 11:00—22:00