Veletržní palác mě ze svých útrob vyvrhl jako špatně stravitelné sousto. A já vdechl vůni kávy, oklepal se, rozhlédl, otočil na prošoupaném podpatku a opět jsem se do budovy vrátil. Tentokrát ne do galerie, nýbrž do Café Jedna.


Snad by to znělo poeticky, ale připouštím, že skutečnost byla trošku jiná. Kávu jsem totiž necítil. Fakticky jsem byl ve Veletržním paláci na výstavě, a jelikož mi zbýval nějaký volný čas, zůstal jsem ještě na pivo. To ve vzduchu (naštěstí) cítit nebylo, měl jsem na něj prostě chuť. Café Jedna najdete v přízemí vlajkové lodi Národní Galerie a jméno kavárny vychází, stejně jako v případě podobných míst v dalších světových galeriích, z podlažního umístění podniku v objektu. Hluk z rušné ulice je tlumen velkoformátovými okny, ale přesto si uvědomuji pulzující život venku. Sám jsem z tohoto ruchu vyjmut. Nacházím se v jiném světě, který dobře znají kavárenští povaleči. Impozantní interiér připomíná, že jde o velkolepou funkcionalistickou stavbu, při jejímž projektování se architekti rozmáchli. Vzhledem ke vzdušnosti místa mám pocit soukromí, ale ne osamělosti. Jelikož je prostor nekuřácký, přes den trochu připomíná hřiště. Dětský koutek rychle rozšiřuje své hranice a děti podnikají invazi na celé území kavárny. S úbytkem denního světla však malí válečníci přesouvají svá bojiště jinam a kavárna se mění v intimní bar.

Do NG nově na cizrnu
Dávám si pivo z Pivovaru u Bulovky a pak další a …, ale to sem nepatří. V nabídce je pochopitelně i víno, a pokud stejně jako já tušíte, že vás při odchodu přivítá červnová neděle ruku v ruce s letním deštěm, můžete se dopředu zahřát něčím ostřejším. Kdo si chce zachovat čistou hlavu a jistý krok, zajásá nad slušným výběrem kvalitních čajů, káv a limonád. Měl bych možná poděkovat slečně, která chválila cizrnový salát tak vehementně, až jsem mu neodolal. Prázdné břicho a mlsný jazyk došly uspokojení. Milovníky utopenců a nakládaných hermelínů však zklamu. Zkusit ale můžete hummus i další mezze a každý všední den ještě polévku. Pod skleněnými poklopy čekají dezerty z pekárny Kosherfood. Vlastně je jedno, zda přijdete na kafe a zastavíte se vedle v galerii, nebo to uděláte obráceně. Každopádně je příjemné to spojit. Zvedám sklenici, abych pateticky připil modernímu umění a všem těm artefaktům, které se nechávají obdivovat hned za zdí. Salut. ∞


Café Jedna
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
po—ne 9:00—22:00 + dle večerního programu