Poslední květnovou neděli se slavnostně otevřela první komunitní zahrada na Praze 2. Návštěvníci se mohli těšit na bohatý program. Sázely se první sazenice a ochutnávaly se sousedské dobroty v rámci Smetanka Food Festivalu. Zkušenější zahrádkáři radili těm méně zkušeným a DJ Little Frank hrál z vinylů zahradnický mix.

Zahrada se nachází na místě nepoužívaných volejbalových kurtů na rohu ulic Italská a Na Smetance, které si spolek Zelená zahrada pronajal od městské části. Prozatím na jeden rok. Mezi vinohradskými činžáky tak vznikla zelená oáza fungující na principu pěstování rostlin v dřevěných kontejnerech, hliněných nádobách nebo jen pytlích naplněných hlínou. Vize provozovatelů však sahají dál než k pěstování vlastních bylinek, zeleniny a květin uprostřed velkoměsta. Zahrada by se měla stát místem k setkávání a utužování sousedských vztahů. Uskuteční se zahradnické workshopy a různé kulturní akce. Program se ve spolupráci s neziskovými organizacemi zaměří i na seniory, jimž se bude snažit přispět k jejich návratu do aktivního života. Část pozemku chtějí provozovatelé vyhradit přilehlé základní škole, jíž bude sloužit k pěstování zeleniny.

Zkrátka nezůstanou ani nejmenší návštěvníci, kteří se mohou vyřádit na pískovišti. Jedno z volejbalových hřišť bylo ponecháno v původním stavu ke sportovnímu vyžití. To na sebe nenechalo dlouho čekat. V posledních týdnech se pořádalo pétanquové odpoledne a několik ranních lekcí jógy. A protože nejen sportem živ je člověk, proběhlo i opékání buřtů a pár hudebních večerů.

Zájemcům o komunitní zahradničení jsou k dispozici různé druhy členství. Jak pro ty, co si chtějí pronajmout svůj záhonek, tak pro ty, kdo se chtějí pouze stát součástí komunity a účastnit se pořádaných aktivit. Snahou je pro lidi z okolí napříč sociálními vrstvami vytvořit zajímavý prostor, který jim dá možnost věnovat se činnostem, pro něž se ve městě mnoho příležitostí nenajde. ∞


Zelená zahrada Smetanka
Na Smetance 3, Praha 2
www.zahradasmetanka.cz