Architekti ovládnou městskou knihovnu
V říjnu se Městská knihovna v Praze zaměří na architekturu. Ve třech večerech uvidíme dvě přednášky, jeden film a jednu autorskou prezentaci. Přednášky povedou Ladislav Zikmund-Lender a Zdeněk Lukeš. Se svým projektem vystoupí Kateřina Šedá.
Hned dvě přednášky zazní v Městské knihovně v Praze dne 10. října. Z toho první část večera nabídne od 17 hodin Lístek do Nového světa – připomínku tvorby architekta Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960), jenž navždy zůstane jednou z našich nejvýraznějších meziválečných osobností. Název přednášky odkazuje k jeho působení v New Yorku a také k faktu, že se po okupaci Československa nacistickým Německem nastálo usadil ve Spojených státech, v Kalifornii, kde přednášel na univerzitě v Berkeley. Polívkovou doménou byly železobetonové mosty a klenby velkých sálů, hal a pasáží. Mezi jeho neznámější díla patří konstruktivistický Palác Chicago na pražské Národní třídě. Samostatně realizoval také několik vil v pražské Bubenči. Dvě desetiletí se spolupodílel na ikonických projektech nejslavnějšího amerického architekta 20. století Franka Lloyda Wrighta, jako jsou rozšiřující se spirála Guggenheimova muzea a nerealizované Motýlí most přes Sanfranciský záliv či Mílový mrakodrap v Chicagu. Přednášet o něm bude Ladislav Zikmund-Lender, historik architektury, kurátor a pedagog na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
Roith předběhl dobu
Druhá část večera zve od 19 hodin k poslechu přednášky o nejvýznamnějším představiteli moderny a meziválečného moderního klasicismu v českých zemích Františku Roithovi (1876–1942), který již před první světovou válkou projektoval několik budov ve wágnerovském stylu, např. vlastní dům v Dřevné ulici v Praze, víkendové rodinné domy v Černošicích nebo jez u Mělníka. K dalším jeho pražským realizacím patří např. budova Poštovního šekového úřadu na Václavském náměstí (dnes Komerční banka), budovy ministerstva financí a zemědělství nebo bývalá Živnostenská banka na náměstí Republiky (dnes Česká národní banka). Určitě nejznámější z těchto prací je budova knihovny s reprezentačním bytem primátora na Mariánském náměstí (dnes Městská knihovna v Praze – Ústřední knihovna) s krásným interiérem ve stylu art deco. Roith projektoval také funkcionalistickou sokolovnu na Vyšehradě. Do jeho díla posluchače zasvětí Zdeněk Lukeš, historik architektury a odborný publicista.
Jak pře/žít v turisticky přetížených centrech?
Dalším večerem 18. října provede diváky Kateřina Šedá – osobnost české výtvarné a performativní scény –, která představí svůj unikátní projekt UNES-CO, jehož realizaci aktuálně ukončila v Českém Krumlově. UNES-CO je fiktivní firma, založená pro 16. bienále architektury 2018 v Benátkách. Jejím cílem je výzkum vztahů mezi domácími obyvateli a turisty. Projekt původně vznikl z podnětu ředitelky Egon Schiele Art Centra Hany Jirmusové Lazarowitz a klade si otázku: „Jak daleko je od turistických center k sociálně vyloučeným lokalitám?“
Nakonec 22. října zřejmě okouzlí diváky filmová adaptace z roku 1918 o staviteli Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta. O lektorský úvod se tentokrát postará Marie Barešová z Národního filmového archivu a projekci živě doprovodí jazzový kvartet. ∞