Březnový Mercedes Benz Fashion Week je za námi. Holky s červenou rtěnkou a kluci v dámských džínách. Přehlídky v obří bílé vaně nasvícené ostrými světly, která dráždila každého, kdo šel spát až ráno. Tenhle Fashion Week přinesl podzim do módy a jaro do Prahy.

Za každou přehlídkou, která se tváří jako niche záležitost, stojí úplně obyčejní lidé. To je klišé, které můžeme říct o čemkoliv na světě, co vzniklo rukama a v hlavě člověka. Ale na přehlídce Jakuba Polanky to bylo opravdu poznat, což bylo jeho vítězství. Rozhodl se modely dostat před strahovský filmový a televizní ateliér, aby je mohl vidět každý, i ten, kdo nemá předraženou vstupenku, pozvánku za to, že se pohybuje ve fashion bublině, nebo že o něm minulý týden napsali v Blesku. A jeho modely nepředváděly jen modelky z agentur, ale také herci nebo redaktoři. Výsledkem bylo jedno velké charisma.

Lidé uvnitř, lidé venku a vy
Lidé, kteří modely předvádí, jsou smrtelníci jako my. Na místě nebylo vyvýšené molo a to pro ně většinou není příjemné. Slyší totiž reakce diváků z prvních řad. Na Polankově přehlídce se ale nestávali terčem opovržlivých poznámek. Ve venkovní části jim však byla zima. Díky energii, která se k nim od návrháře dostávala, to ale rádi vydrželi. Vůbec celá atmosféra v zákulisí byla pro ně přívětivá. Pokud chcete, aby se vaše modely líbily lidem v publiku, je vcelku logické, aby se i lidé, kteří je předvádí, cítili dobře, nebo ne?

Ti druzí – lidé, kteří seděli a stáli v publiku – se usmívali. Stali se součástí jedné velké party, v níž je móda zábavou. Bylo to cítit od začátku – první model potěšil, druhý se líbil víc a u třetího jste si nemohli nevšimnout, jak jsou lidé v publiku rádi, že tu právě teď sedí. Usmívali se čím dál víc, nedokázali se nehoupat do rytmu. Měli radost, že z úsilí za tím vším vzniklo něco takového.

Jakub Polanka svou kolekcí řekl: bundy noste převráceně – zepředu dozadu, vzhůru nohama, moc veliké, moc nízko. Symetrie už nikoho nezajímá. Šálu noste jako šaty a přes ramena můžete mít přehozený kus plechu. Kalhoty si kupte o dvě čísla větší, protože v nich můžete sedět obkročmo na široké zdi. Oblékněte si montérky, protože princeznami jste byly jako děti. A zapněte se až ke krku, protože podzim je podzim.

A na konci přibíhá i on. Unavený, vysmátý, spokojený a úplně obyčejný. A vy máte chuť mu za to všechno dát pusu. ∞