Naštěstí to vypadá, že Jiří Suchý není jediný, kdo si v textu své známé písně myslí, že trocha poezie nikoho nezabije. Ačkoli doba básním právě nepřeje, najdou se dokonce takoví dobrovolníci, kteří se upíší na webových stránkách k pravidelné dávce básní. Jako například já.

Na možnost nechat si denně zasílat čerstvé německé verše ze stránky www.lyrikmail.de mě nedávno upozornil kamarád. Už léta žije v zahraničí a češtinu není nucen každý den používat, takže mu „reziví“, jak sám říká. Zjišťoval tedy, zda existuje podobný básnický servis i v češtině, poezie je přece ten nejušlechtilejší způsob tříbení a udržování jazyka. Bohužel se mi nepodařilo dopátrat se takové stránky, která by zájemcům poskytovala pravidelnou rýmovanou zásilku v českém jazyce. Možná by se nenašlo dostatečné množství uživatelů, možná by to bylo příliš pracné a možná to ještě nikoho nenapadlo. Zatím tedy nezbývá než si pro okouzlení slovními obraty otevřít básnickou sbírku či prohledat internet. Nebo se chytne podnikavec s poetickou duší, který se nám všem stane dealerem rýmů?

Ovládáte-li německý jazyk, můžete se na stránce www.lyrikmail.de upsat k denní či týdenní dávce poezie přímo do vaší e-mailové schránky. Stačí, když do registračního miniformuláře uvedete svou adresu a už druhý den ráno (v 5:00!) přistane v poště první zveršovaná vlaštovka. Jiné pojetí téhož najdete na stránkách www.poems.com, pro změnu v angličtině.