Mít stejné boty jako slečna na vedlejší sedačce
Móda je projev individuality. Ve chvíli, kdy se směr příliš rozšíří, začíná být brán spíše negativně. Tím, jak se oblékáme, vyjadřujeme vlastní postoj k životu i svou uzavřenost či otevřenost vůči ostatním. Dáváme najevo příslušnost k nějaké skupině, ale uniformu bychom nosit nechtěli.
Jsou však značky a konkrétní produkty, u kterých nám nevadí, když v nich potkáme na ulici někoho dalšího. Dokonce jsme na to hrdí. Sdílíme podobné názory a víme, že nejsme sami. U značky, které se tohle podaří, pak můžeme mluvit o povedeném brand awareness a marketingu vůbec.
Typickým příkladem je značka Converse. Na začátku dvacátého století vznikla v Americe a vyráběla pracovní obuv. Svět ale dobyla až ve chvíli, kdy se přeorientovala na sportovní boty, a to především na basketbalové. Tak vznikl legendární model Converse All Star. Dnes, když si koupíte conversky, víte, že každý den potkáte několik lidí se stejnými botami na nohou, ale netrápí vás to. V posledním roce se zvláštní oblibě těší především bílá varianta, kterou mají všichni od Sarah Jessiky Parker po české módní blogerky. Síla značky se potvrdila mimo jiné tím, že i když ji od roku 2003 vlastní gigant Nike, v povědomí veřejnosti zůstává nezávislá. Aby ne, Kurt Cobain je Kurt Cobain.
Podobným případem jsou sportovní boty Vans nebo Keds. První vansky byly navrženy v šedesátých letech minulého století v Kalifornii. Byly uzpůsobeny na ježdění na skateboardu, ale postupně se rozšířily i mezi mladé lidi, kteří na prkně nikdy nestáli. Pomohl tomu mimo jiné generační film z roku 1982 Zlaté časy na Ridgemont High, kde nosil kostkované vansky hlavní hrdina v podání Seana Penna.
Druhé zmiňované sneakers, Keds, zůstávají v dnešní době trochu ve stínu vansek. A to i přesto, že jejich historie sahá až do roku 1916. Jsou považovány za vůbec první značku plátěnek s gumovou podrážkou. Na druhou stranu, právě jim se splnil designérský sen, když se název produktu (kecky) postupně ztotožnil se samotným typem produktu. Tím se může dále chlubit např. Lux nebo Xerox.
Sdílení české tradice
A když je řeč o splynutí značky s výrobkem, nesmíme zapomenout na československé botasky. V roce 1949 vznikla značka Botas jako spojení slov bota a Skuteč – místo založení firmy na Pardubicku. Populární model Botas Classic z roku 1966, který se v obměnách vyrábí do dneška, byl původně z kůží mongolských koní. Botasky se dlouho držely jen ve sportovním prostředí. Definitivně se z nich stal lifestylový brand v novém miléniu, když se objevily jako předmět klauzurní práce na pražské UMPRUM. Příběh designérů Jakuba Korouše a Jana Klosse je dnes již notoricky známý. Jejich značka Botas 66 má úspěch díky přenesení tradice do postmoderní doby, ale hlavně svým uživatelům nabízí ještě další přidanou hodnotu – sdílení lokálního designu i výroby. ∞