S novinkami na vinylových deskách vás seznamuje DJ, moderátor Radia 1 a majitel record shopu Phono.cz Martin Mikuláš.

Music On Vinyl

Vinyl se vrací, to je jisté. Downloady sice nepřekoná a s mainstreamem nesoutěží, ale kdo chce mít svou oblíbenou hudbu na nosiči, volí vinyl. Spousta klasických alb je v dnešní době těžko dostupná, proto se tisknou tzv.“reissues“ neboli re-edice. Ortodoxní sběratelé volí pouze originální tisky, ale ty jsou drahé a vzdalují se světu běžných posluchačů – draze zaplacený originál je lépe nepřehrávat, aby se moc neohrál. Pro běžné posluchače vznikl koncem roku 2009 v Holandsku label Music On Vinyl, který chrlí do světa re-edice dávno vyprodaných alb od Leftfield, Nirvany, Milese Davise, Cypress Hill nebo Alice in Chains. To vše dostanete na 180gramové desce v super balení. Doporučuji sledovat aktuální novinky na www.musiconvinyl.com.

LP

Various Artists

KINGS OF PRAGUE

HPK Productions

Na Jamajce vznikla dýdžejská kultura a první soundsystémy už v 50. letech. Pražská reggae scéna také vyprodukovala řadu singlů, ale teprve v prosinci 09 se objevila první kompilace mapující současné kapely – a vychází pouze na vinylu! Pánové Květák a Boldrik ji nazvali Kings of Prague s podtitulem Queens Included, protože ve většině kapel zpívají slečny. Patří jim respekt za dotažení zkouřeného nápadu k finálnímu produktu. Mastering proběhl ve studiu Mustakillah, které už má s asfaltem zkušenosti. Výsledný zvuk je vyvážený a deska potěší především fanoušky ska a reggae.

2LP

Various Artists

STRANGE BREAKS AND MR THING 2

BBE RECORDS 2009

Anglický label BBE vydává kompilace raritních soulových a funkových pecek už od 90.let. Selekci nechává vždy na ostřílených sběratelích a znalcích s vytříbeným vkusem a uchem. Po Kenny Dope Ghonzalesovi, nebo DJ Spinna se nyní v roli kompilátora představuje DJ a producent Mr Thing. Přináší zajímavý výběr soulu a funku, o kterém jsme dosud neslyšeli a přidává obskurní verze známých skladeb. Už jste slyšeli téma z Růžového pantera ve funkové verzi? A co třeba instrumentálka ABC původně od Jackson 5 zahraná a narvaná breaky od Hot Butter & Soul? Obskurní instrumentálky à la Lalo Schifrin spolu s dalšími poklady odkrývá teprve opakovaný poslech. Hodí se k poslechu i na mejdan, pro funksoulové nadšence i pro ty, kteří tuší, odkud se bere hip-hop.

2LP

Various Artists

Miscellaneous Mutant Mishaps

Brutal Music 2009

Na závěr ještě tip na trip kolem světa. Takzvaný „global sound“ reprezentuje zakladatel sběratelského týmu vinylové archeologie z Manchesteru (UK) Dom Thomas. Jeho spolek „Finders Keepers“ si libuje v B stranách a obskuritách, ze kterých je složena i tato kompilace. Exotické nástroje, zvuky a rytmy spojuje rocková psychedelie, po alžírském rocku hraje skladba z brazilského hnutí Tropicalia, následuje francouzský beat a pak bollywoodská hitovka, kterou po zbytek dne nedostanete z hlavy. Jedním slovem úlet.