S novinkami na vinylových deskách vás seznamuje DJ, moderátor Radia 1 a majitel record shopu Phono.cz Martin Mikuláš.

2LP
Various Artists – Afro Rock Vol. 1
Strut Records 2010

Zásadní afrobeatová a afrosoulová kompilace vyšla v roce 2001 na malém indie labelu Kona a odstartovala vlnu zájmu funksoulových fanoušků o zapomenutou africkou hudbu ze 60. a 70. let.
Řada zemí v té době získala nezávislost a oslavovala ve své hudbě pan-africkou identitu. Poprvé po osmi letech vychází ve stejném balení s poznámkami Duncana Brookera, který se do Afriky osobně vracel, aby pro nás objevil například nigerijského „Jamese Browna“ Geralda Pino nebo nejlepší funkovou kapelu východní Afriky – Air Fiesta Matata.
Label Strut Records sám výrazně přispěl k objevování afrických hudebních pokladů kompilacemi Club Africa nebo Nigeria 70 a znovuvydání Afro Rock Vol. 1 zapadá perfektně do jejich katalogu.

7“
The Qualitons – Mellbimbo / Kulmi
Tramp Records 2010

Afrobeat mezitím dorazil i do zemí východního bloku. The Qualitons jsou maďarská kapela inspirovaná tamním labelem Qualiton, na kterém od 50. do konce 70. let vycházely původní nahrávky, srovnatelné s taneční hudbou ze západu. The Qualitons zpočátku hráli beatové a soulové instrumentálky z desek Qualitonu a propracovali se až k afrobeatu. Nyní jim vychází album u německého labelu Tramp Records, kterému předchází tento sedmipalcový singl.

VA – Twistin’ Rumble Vol. 2
Strip Records

Poslední tip na desku je z úplně z jiného soudku. Soul, beat, surf, rock’n'roll, blues a jiné syrové party zvuky z 50. a 60. let jsem poprvé slyšel před pěti lety v berlínském klubu Bassy. Ocitl jsem se tenkrát poprvé v podniku s chlapy v kovbojských košilích a ženskými v sexy kozačkách, kde kapela hrála francouzský beat 60. let jako na nějakém dekadentním večírku Serge Gainsbourga.
V berlínských record shopech jsem pak občas narazil na kompilace Las Vegas Grind, Jungle Exotica nebo Twistin’ Rumble. Všechny je spojují nespoutané výkřiky, divoké bicí, kvílící hamondky, saxofony a kytary a hlavně erotický náboj skladeb, které nikde jinde nenajdete. Kultovní klub Bassy je stále otevřen a tohle je jeho zvuk. Navíc zadní strana desky se dá použít i jako hrací deska pro jednoduchou stolní svlékací hru (najdete na webu Kulturní Pecky jako bonus). Jediné, co potřebujete, je svíčka a karty pro kočky a kocoury. Vychází pouze na vinylu.