„Chceme kontrolovat, jak tluče srdce české literatury,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který společně s básníkem Igorem Malijevským v Divadle Archa uvádí literárně-hudební kabaret EKG.

EKG (literární kardiogram pro živé i mrtvé) je v současnosti zřejmě nejpopulárnější scéna určená současné české literatuře. Večery, kterými provází básník a fotograf Igor Malijevský se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, si oblíbilo široké spektrum diváků, pro které každý měsíc připravují bohatý program skládající se z autorských čtení známých i neznámých literátů, hudebních vystoupení alternativních kapel a projektů či občasnou menší vernisáž fotografií nebo jiných uměleckých děl. Letos tento literárně-hudební kabaret úspěšně završil čtvrtou sezónu a opět se do pražského divadla Archa vrátí po prázdninách.

Nikdy nevíme, kam se večer vydáme
Moderátorské dvojici Rudiš-Malijevský to na pódiu, jak se říká, klape a s bezprostředností umělcům vlastní se umí během večerů postarat o uvolněnou atmosféru. Jejich krátké vstupy mezi jednotlivými autorskými čteními nebo hudebním vystoupením kolísají na hranici improvizace a podpořeny chytrým humorem příjemně rozptylují diváky v sále, se kterými se moderátoři nebojí komunikovat a zapojovat je do programu. „Na pódiu se to dost často rozvine nějak jinak, než v našem připraveném scénáři, protože nás baví si hrát. Nikdy nevíme, kam se večer ubere, jak to skončí a vlastně, ani co předvedou naši hosté. A to nás baví.“ popisuje volnoběh literárních večerů Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský dodává: „Existuje minimalistický scénář, ale na pódiu jsme sami za sebe. Nejsme herci a kdybychom si na ně hráli, byla by to šmíra.“

Téma je základ
Osou každého večera je vždy konkrétní téma, kterému autoři přizpůsobují dramaturgii celého programu. A tak se vedle Lásky, jež je obsažena v názvu každého večera, střídají různorodé motivy (Smrt, Brno, Osud, Vietnam, Život, Igor atp.) „Témata nás musí nějak bavit a snažíme se, aby s nimi účinkující ladili,“ přibližuje Rudiš. Například poslední představení této sezony neslo název O lásce a tichu, a proto se v celém prostoru divadla šeptalo, své básně četl básník Ticho, o přestávce hrála z reprobeden píseň Silence is sexy od skupiny Einstürzende Neubauten a kdo chtěl, mohl si během představení zakoupit špunty do uší.

Nejdřív byla Akropole
S nápadem vytvořit živou scénu pro literaturu přišli Rudiš s Malijevským už v roce 2005. Tehdy se rozhodli, inspirováni berlínskou literární scénou, kde se oba umělci poprvé setkali a kde jsou podobné knihomolní večírky na denním pořádku, že něco podobného zkusí i u nás, a uvedli na scénu Paláce Akropolis literární pořad Monoskop, který fungoval na podobném principu jako dnešní EKG. Prostor Akropole se ale příliš neosvědčil a po dvou letech spolupráce skončila a kabaret našel nové útočiště v divadle Archa. „Akropole je dobrá na koncerty, ale na literární večírky se moc nehodí a povídkám a básničkám se tam úplně nedaří. Ten prostor je pohltí a nic,“ vysvětluje jeden z impulsů ke změně místa Rudiš. Do Archy přišel pořad s novým názvem a v únoru 2007 zde proběhl první večer – O lásce a snech.

V Arše je nám dobře
„Jsme rádi, že jsme v Arše, kde všechno funguje a kde cítíme, že máme její podporu. Myslím, že lepší prostor bychom si pro EKG nemohli přát. Taky tady je skvělý bar, kde můžeme kecat dlouho do noci a kde vaří nejlepší kávu Na Poříčí,“ pochvaluje si Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský jej doplňuje: „Celý personál v Arše je tvůrčí a vytváří EKG společně s námi.“ Je pravda, že malý sál, kde se každý měsíc ve dvou reprízách EKG odehrává, je pro podobný pořad ideálním místem. Nepříliš rozlehlý prostor s kulatými stolky, z nichž u jednoho sedí sami účinkující, a skromné pódium se dvěma mikrofony vytváří během večerů zvláštní spiklenecké propojení diváků s vystupujícícmi a v divadle tak panuje velmi přátelská nálada.

Literatura je živá
Podle Rudiše je důležité vnímat literaturu jako věc živou, zábavnou a komunikativní a neodsuzovat ji k zakrnění v knihovnách nebo památnících národního písemnictví. EKG je dobrý příklad, jak toho lze docílit, i když by se mohlo zdát, že zaujmout širší publikum novými, zpravidla neznámými autory nebude zrovna snadné. Jaroslavu Rudišovi a Igoru Malijevskému se to zatím daří výborně. „Uvidíme, jak dlouho nás to bude bavit,“ uzavírá Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský dodává: „Baví nás to!“

Jaroslav Rudiš (1972)
Český spisovatel. Proslavil se v roce 2002 prvotinou Nebe pod Berlínem, za kterou získal Ortenovu cenu. Ke své druhé knize Grandhotel napsal i scénář, podle něhož natočil stejnojmenný film David Ondříček. Zatím poslední román se jmenuje Potichu a vyšel v roce 2007. Rudiš je spoluautorem komiksů Alois Nebel a také několika divadelních a rozhlasových her. Žije v Lomnici nad Popelkou.

Igor Malijevský (1970)
Básník, prozaik a umělecký fotograf. Je autorem básnické sbírky Bělomorka a sbírky povídek Družba. Své texty publikoval např. v Revolver Revue nebo v Literárních novinách. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách významných zahraničních muzeí i v soukromých sbírkách. Žije v Čelechovicích.