Až do 27. 9. bude na Rašínově nábřeží v Praze k vidění výstava SLOW UP. Fotografka Bet Orten nafotila v rámci kampaně Old’s Cool fashion story na téma pomalé módy. Festival oslavující mezigenerační dialog (koná se také v Brně a Olomouci od 21. 9. do 6. 10.) tak poukáže na jeden z palčivých problémů naší společnosti – podmínky v textilním průmyslu. Někdo své peníze vloží do uměleckého projektu, někdo si koupí sedmé auto. Někdo zbraň. Přeměňujeme své zisky v to, co je nám blízké. Energie peněz je ale něco, o čem se moc nemluví.

Správně použitá energie peněz je pro mě to jediné, co z nich dělá dobrou věc. Máte byznys. Ten vám frčí. Vyděláváte. Šetříte pro své děti. Vkládáte kapitál do dalšího rozvoje firmy. A pokud v sobě máte takové pnutí, částí pomáháte. Posíláte peníze nemocnicím, aby mohly investovat do výzkumu. Podporujete projekty, díky kterým se dospívající z dětských domovů dokážou lépe zařadit do běžného života. Najdete neziskovku, která se stará o kvalitu života seniorů a společně s ní jim dáte najevo, že jsou pro někoho důležití. V módním průmyslu investujete do udržitelných materiálů aspoň pro část kolekcí a do marketingu, kterým je potřeba dané zboží zpropagovat. Peníze se s dobrým úmyslem stávají hybatelem kladných změn. Přeměňují bolest v úlevu, nejistotu v klid a špatné svědomí v dobrý pocit. Ano, i vaše špatné svědomí. Ale mě nebaví osočovat dobré skutky ze sobectví. Je mi to jedno. Pomalými krůčky jdeme k odpovědnější módě, odpovědnějšímu způsobu života, a zdá se čím dál jednodušší nepodléhat neférovým nabídkám.

Greenwashing
Jasně, pokud velká módní firma zdůrazňuje své udržitelné aktivity, i když je její zisk závislý na výrobě levného oblečení, je na místě myslet kriticky a bránit se případnému greenwashingu. Ale netrestala bych správně využitou energii peněz jen kvůli pocitu, že nadnárodní společnosti jsou nutně zlo. Přeci jen, pokud jsou to velké peníze, je velký i dopad. A naše společnost ještě není dostatečně přísná – pokud se firma o své okolí nezajímá, stále jí to prochází. Proto si vážím těch, které na to nekašlou.

Každý z nás se rozhoduje, v co své peníze přemění. I když si na to dávám pozor, pořád se podílím na věcech, které nejsou fér. Snažím se nakupovat malé značky a chodit pro českou zeleninu, nakupovat bio produkty a nehromadit doma zbytečnosti. Ale přesto mi to nejde na 100 %. Někdy jdu do supermarketu, který dováží zeleninu z jihu Evropy, protože vedlejší bio obchod už má zavřeno. Minulý měsíc jsem si koupila plavky v módním řetězci, protože jsem byla líná hledat padnoucí plavky od české značky. Když už nedokážu nadobro utéct od velkých firem, dívám se aspoň na to, jak se staví ke své společenské odpovědnosti.

A co je vůbec nejdůležitější – začít u sebe. Jedno z elegantních řešení je zpomalení – méně nakupovat, méně chtít. Raději se projít a kouknout na snové fotky od Bet Orten. SLOW UP je výstava, ze které budete mít radost. Energie peněz tady propojila umění, módu, mladé designéry a seniory, kteří si zahráli na modely. Radost z takového projektu mi někdy připadá překvapivě silná, až mám pocit, že se blížíme k principu Perpetuum mobile. ∞