O ženách, které nechtějí mluvit před ostatními, něco vím. Mají pocit, že nemají komu co přednášet. Jejich práce hovoří za ně. Stydí se. Doufají, že každý, kdo se o ně zajímá, se přijde zeptat sám mezi čtyřma očima. Nechtějí se předvádět. Dlouze přemýšlí, než něco řeknou. Raději poslouchají.

Zdá se mi, že takovým člověkem je i Lenka Štěpánková. Návrhářka značky Jsem, která na launch své nové kolekce Něžná pozvala tak akorát lidí, aby se v jejím showroomu v Karmelitské nemačkali, ale aby nikdo nebyl sám. Atmosféra byla snová. Trochu zabalená do igelitu, který propouští světlo, trochu březová a trochu ginová – ať už s rozmarýnem nebo s tymiánem.

Kolekce je černobílá. Něžná neexperimentuje s barvami ani vzory, protože zná „svoji ženu“ – ta už má dávno jasno a chce mít záruku toho, že se bude cítit ve své kůži. Něžná kolekce funguje jako celek. A tím myslím to, že obsahuje vše, co ve své skříni Něžná žena potřebuje. Přírodní materiály jako viskóza, hedvábí, bavlna nebo kašmír dohromady obstarají šatník na léto i na zimu. Žádný z nich vás totiž nebude škrábat, dusit nebo se příliš lepit na zpocená záda.

Sova
Kromě monochromatických modelů jeden vzor v kolekci najdeme. I tady se značka drží inspirace přírodou, protože se jedná o imitaci zbarvení sovy sněžné. Ručně ji malovala grafická designérka Helena Jiskrová a vzor je stejně něžný, jako všechno okolo – březové kmeny, peříčka na vizitkách, hedvábné halenky, splývavé kalhoty i tenhle článek.

A proč na začátku ten zbytečný text o nemluvení? Majitelka značky chtěla nejdříve příchozím ke své tvorbě něco říct, ale nakonec se rozhodla nás v tom nechat. Líbí se mi, jak ženské to celé je. Nemluvit, proplouvat a v klidu sledovat, jak lidé reagují na kolekci, která vypadá sice uvolněně, ale je za ní tvrdá práce. Myslím, že jenom žena může mlčky s hrdostí říkat Jsem, a ještě u toho vypadat něžně. ∞