Ukrajina většinu Čechů buď nezajímá vůbec anebo láká baťůžkáře na laciný a zároveň poměrně exotický výlet. Může tato země, která se v České republice stala synonymem pro zdroj levné pracovní síly, nabídnout kvalitní umělecký zážitek?

Ukrajinisté z řad studentů a profesorů Filosofické fakulty Karlovy univerzity se podíleli na projektu, který má za cíl přenést zájem o ukrajinskou literaturu z akademické půdy k širšímu okruhu lidí. Výsledkem snažení je zatím nepublikovaná studie Putování současnou ukrajinskou literární krajinou.

Soubor statí nabízí obecnou charakteristiku současné ukrajinské literatury, a najdete zde informace o jednotlivých autorech, jejichž díla se na Ukrajině stala kultovními. Jedná se především o Jurije Andruchovyče, Jurije Izdryka a Tarase Prochas´ka. Mnoho knih těchto autorů bylo přeloženo do češtiny. Například Rekreace aneb Slavnost Vzkříšeného ducha J. Andruchovyče, Jinací T. Prochas´ka a antologie ukrajinské povídky s názvem Expres Ukajina, jejíž editorkou je R. Kindlerová. Autoři studie věří, že kniha, která je k dostání zatím pouze v elektronické podobě, bude sloužit nejen jako učebnice literatury, ale také jako zajímavý přehled současné ukrajinské prózy pro širší veřejnost.

V případě zájmu o publikaci pište na e-mail: chlanova@centrum.cz.