Někdy nevím, jestli jsme víc oběťmi současného přebytku, nebo řečí o tom, že se mu musíme postavit. Motivačních článků na téma „Jak si uklidit v pokoji i v hlavě“ nebo „Jak mít méně, a tím vědět více“ vidíme každý den několik. Co se týče osobního stylu a minimalismu v oblékání, aktuálně se hodně mluví o kouzelné formulce capsule wardrobe. Mně jsou kouzelné formulky vždycky trochu protivné už z principu. Ale pak se zastydím a řeknu si, dej tomu aspoň šanci. Takže tady malá sondička – kdo na to přišel, k čemu je to dobré a udělá z vás capsule wardrobe spokojenějšího člověka?

Capsule wardrobe se zdá být zatím nejfunkčnějším zjednodušením šatníku, který nám módní média a znalci předložili. Bez dlouhého vysvětlování tedy palec nahoru. Původní význam, který vyšel v sedmdesátých letech od Susie Faux, majitelky módního butiku v Londýně, se do dnešního dne ale znatelně proměnil. Susie viděla ideální šatník jako sbírku pár nadčasových kousků, které nijak nesouvisí s trendy a navzájem jsou jednoduše kombinovatelné. V roce 1985 pojem oprášila Donna Karan, když svou přehlídkou „7 Easy Pieces“ opět ukázala, že šatník žádné ženy by neměl být komplikovanější než její život. To je moc pěkná hláška na Pinterest, ale v realitě to zní trošku nudně.

Přeměna pojmu je docela zajímavá. Dnešní definice capsule wardrobe se vlastně trendům nevyhýbá, ale naopak z nich vychází. Nedá se totiž ignorovat, že ta nízká a přízemní touha mít hned teď to, co včera měla na sobě ta hrozně hezká holka, kterou vůbec neznám, ale vždycky chci být jako ona (a samozřejmě vím i jak se jmenuje, protože sleduju její Instagram, ale nepřiznám to), módu zkrátka pohání. Čert vem číslo 37, které z jistě složitých výpočtů ve sklepě na Harvardu vyšlo jako optimální počet věcí, které byste měli mít ve skříni. Pointou je, že snížením množství se nemusíte omezovat ve svých touhách. Jak na to?

Jednoduchost jako lék
Naplánujete si na následující módní sezónu (v podstatě roční období) přesně to, co nutně potřebujete. Doporučuje se třeba polovinu věcí pořídit ve dvou základních barvách, se kterými pak dobře zkombinujete zbytek (tedy nejčastěji bílá, černá, šedá nebo navy). Ostatní věcičky si pak dokupte klidně s větší kuráží – spontánně, bezhlavě, bláznivě, protože pozor: za tři měsíce svůj šatník třiceti sedmi věcí můžete celý obměnit. Staré kousky rozdáte a rozprodáte (recyklujte prosím, nevyhazujte) a hurá na hon na další sezónu. Zásadou je si na sebe v průběhu sezóny nekupovat vůbec nic.

Stylisti propagující capsule wardrobe se shodují na tom, že ušetříte peníze (navíc, pokud vybíráte dobře, obměníte po sezóně třeba jen polovinu), nebudete ztrácet tolik času s vybíráním outfitu, vytříbíte si svůj styl, stanete se prakticky módní ikonou (ano, i vy můžete být ta holka z Instagramu). Ale nebojí se zajít mnohem dál – uvolníte svou mysl, pochopíte, co je pro vás opravdu důležité, naučíte se zbavovat toho, co vás tíží. Moderní žena nepotřebuje psychoterapeuta, potřebuje jen dobrého stylistu. ∞