Nayana je akademická sochařka, která zběhla k tetování. Vyžívá se v temných motivech a její práce připomínají staré perokresby a dřevoryty starých mistrů.

Tvoje tetovací motivy jsou někdy až skoro hororové. Jak to?
Přitahuje mě temno a dark estetika. A nemám ráda prvoplánová tetování, která sází na líbivost. Líbí se mi, když jsou tetování i obrazy komplikované, diváka drásají a nedají mu nic zadarmo.

Jak bys popsala svůj tetovací styl?
Temný a grafický. Ráda kombinuju výrazové prostředky, které mi nabízí tetovací jehla – pevné linky, tečky ve stylu dotworku a šrafury. Upřednostňuju černobílé věci. To mi stačí, abych si maximálně vyhrála se světlem, stínem, prostorem a hloubkou. I když barvu samozřejmě taky občas použiju.

Ví se o tobě, že na návrzích strávíš hodně času.
Vytváření návrhů mám vlastně nejradši. Při konzultaci komplikovaných věcí kreslím přímo na kůži. Pak linky přenesu na fólii, kterou si beru domů. Tam promýšlím celkovou kompozici i kam umístit detaily, aby vynikly. U menších věcí dělám hrubší skici, ze kterých vychází. Přípravu nechci flákat. Vždycky mi jde o to, aby vznikla dobrá věc.

Proč myslíš, že je tetování tak populární?
Žijeme v obrazovém světě. V jednom kuse vstřebáváme vizuální informace. V tom šíleném shonu obrázků si chceš něco ulovit pro sebe. Zjistit, co tě na tom bere, proč je pro zrovna tenhle obrázek pro tebe důležitý. Dokonce se při tom můžeš o sobě něco dozvědět.

Jak se ti pracuje s kůží jako médiem?
Na škole jsem měla problém s formáty. Nevyhovují mi čtverce a obdélníky. Nedokázala jsem do nich nic napasovat. Proto jsem si brala obří plátna. Jenže na ně jsem zase nestačila. Lidské tělo má jasné měřítko. Beru ho jako 3D objekt, který pokrývám tetováním. Je to vlastně pokračování sochařství.

Vystudovala jsi AVU. Dovedeš si představit, že by tam jednou vznikl obor tatérství?
Spíš ne. Tetování se tam bere jako nesolidní disciplína plná kýčů, které podléhají vkusu veřejnosti. Uměleckých výstup je minimum. I proto chci tetování dělat jinak, pečlivě a po svém a směřovat k umění. º


Nayana dva roky tetuje ve studiu Hell.cz, její práce najdete na @nayanatattoo.


autor: Adam Zlatý