„Mezidomí jsou všechny plochy, které jsou součástí města, ale ne samotných domů.“

/článek/
Představte si, že se vracíte domů z práce nebo ze školy. Unavení, zamyšlení, uzavření do sebe procházíte městem známým natolik, že už ho ani příliš nevnímáte. A najednou uvidíte uprostřed náměstí velký stůl, kolem kterého sedí spousta lidí. Část z nich živě diskutuje, jiná skupinka plete, děti vyrábí model města… A všichni se očividně dobře baví.

Líbí se vám taková představa? Pokud ano, můžete přesně tohle a mnohem víc prožít na festivalu Mezidomí, který proběhne na ostravském Masarykově náměstí od 29. května do 5. června.

Lidé z realizačního týmu akce postrádali život v ulicích Ostravy tak dlouho, až se je rozhodli s pomocí projektu Think Big oživit po svém. Nejdůležitějším prvkem festivalu bude třicet metrů dlouhý stůl uprostřed náměstí, který má obyvatele vybídnout ke společnému posezení, povídání, tvoření a diskusím. Doplní ho dva Kontejnery k světu. Jde o nový meziměstský projekt představující netradiční využití kontejnerů s cílem nabídnout zajímavé zážitky na nečekaných místech. V Ostravě se z jednoho na týden stane kavárna, druhý pomocí interaktivních přenosů propojí všechna do akce zapojená města.

A co se bude dít ještě? Festival zahájí společná hostina. V následujících dnech se uskuteční série workshopů Jak (po)užít své město, která představí různé aktivity oživující veřejný prostor. Do partyzánského zahradničení nebo pletení se návštěvníci samozřejmě budou moci zapojit. Proběhnou i různé debaty, např. o cyklistice nebo „mezidomí“ v Ostravě, chybět nebudou ani divadelní představení a projekce. Pecha Kucha Night Ostrava chystá pro tuto příležitost speciál zaměřený na problematiku veřejného prostoru.

Děti se mohou díky projektu Moje město hodně dozvědět o roli architektů při vytváření fungujícího místa pro život a postavit společně jeho maketu. Model města, ve kterém lidé opravdu žijí. Kéž by nezůstalo jen u modelu…

Mezidomí
Masarykovo náměstí, Ostrava
29. 5.–5 .6.autor: Kateřina Plevová