Pilulka na probuzení
Představte si, že jste ležák. Lidská bytost ve stavu, který angličtina označuje slovem „vegetable“ – zelenina. Nemůžete se hýbat, máte nepřítomný výraz, nic s vámi není. Mysl bloudí kdesi v mlze mezi snem a realitou. Najednou se objeví mladý nadšený doktor, který vám dá slupnout pilulku a do té sdílené reality vás probudí. A navíc se to skutečně stalo!
Robin Williams hraje ve filmu Čas probuzení z roku 1990 vědce (Dr. Malcolm Sayer), který se shodou okolností ocitne v čele jednoho z oddělení psychiatrické kliniky. Obdobné symptomy mnohých pacientů, kteří navíc všichni v minulosti prodělali encefalitidu, a jejich nečekané reakce na prováděné testy přivedou doktora Sayera na zajímavou myšlenku. Předpokládá totiž, že třes, který provází například nemocné Parkinsonovou chorobou, by v krajním případě mohl ústit až v naprostou nehybnost. Proto se rozhodne na svých pacientech vyzkoušet účinky drogy L-DOPA, která právě parkinsonovským pacientům pomáhá.
Ke sledování dojemného příběhu o cestě z bezvládného stavu nemocných do „normální“ reality a zpátky si nezapomeňte připravit dostatek kapesníků. Nejde ovšem o laciný doják typu Titanic, kde létají vzduchem kusy nábytku a těl, trpíte při dlouhých záběrech na umírající novorozence a posloucháte srdceryvná vyznání. Čas probuzení je oslavnou ódou na zázračnou pilulku, odvážného a dobrosrdečného lékaře a obyčejné lidi, kteří se bohužel stali živnou půdou pro zákeřnou chorobu. Navíc mě osobně vždycky nejvíc dostanou filmy, které zpracovávají skutečné události. Skutečný experiment probíhal v roce 1969 v newyorské nemocnici a hlavní „hvězdou“ byl sympatický pacient Leonard Lowe (ve filmu Robert De Niro).
Čas probuzení (Awakenings)
USA, 1990, 121 min.
režie Penny Marshall
hrají Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner