Dumpstering je způsob obživy, nebo chcete-li životní styl, při němž se živíte hlavně věcmi, které najdete v popelnici. Ač to někoho možná překvapí, v kontejnerech je možné najít skoro všechno, co potřebujete k životu. A plně funkční.

Jako dítě vás rodiče určitě učili, že popelnice jsou fuj. Jsou plné odpadků, smrdí, hnijí a k lidem, kteří se v nich hrabou, je lepší se moc nepřibližovat. Prototyp pomočeného bezdomovce lovícího v koši na zastávce zbytek nedojedeného hamburgeru tomu moc nepřidává.

Z regálů do popelnic
Za velkými obchodními domy a nákupními centry je však situace trochu jiná. Většinou zde stojí několik obrovských kontejnerů, do nichž tyto řetězce vyhazují jídlo, které už z nějakého důvodu není vhodné k prodeji – nikoli však proto, že je nepoživatelné. Tyto potraviny mohou být den prošlé, mít lehce poškozený obal, zelenina a ovoce jsou třeba trochu povadlé – anebo potravinám nic není, jen prostě dnes přivezli nové a čerstvější zboží. Skutečným králem plýtvání jsou i fast foody, například McDonalds, kde jsou zaměstnanci povinni neprodané jídlo vyhodit po několika hodinách. Proslulé vyhazováním jsou hlavně země západní Evropy, Španělsko, Velká Británie, Francie, ale dnes i Česká republika nebo Polsko. Díky relativně vysoké životní úrovni tak můžete v kontejneru najít nejen kilo šunky, ale i kompletní kuchyňskou linku nebo funkční ledničku, která někomu barevně neladila s interiérem.

Vzhledem k faktu, že přibližně 900 milionů lidí na světě trpí hladem, je plýtvání přinejmenším trapná ukázka špatně fungujícího systému. Většina korporací se totiž snaží využívání neprodejných potravin a ostatních věcí zamezit z důvodu možného finančního úniku. Setkáváme se tedy se supermarkety, které vyřazené zboží různě znehodnocují, lisují, či dokonce zamykají a hlídají. Dalším pro mě nepochopitelným jevem, s nímž jsem se setkala v jednom nejmenovaném obchodním domě ve středních Čechách, je, že zeleninu a pečivo před vyhozením úhledně zabalili do papírových sáčků, zhruba po pěti kusech. Zdali to byla světlá výjimka a zaměstnanci se snažili zpříjemnit dumpsterům život, či šlo o nějaké nesmyslné nařízení, při kterém se plýtvá kromě jídla ještě papírem, nevím.

Jídlo, ne zbraně
Nejznámější iniciativa, která se rozhodla pomoci potřebným využitím vyhozených potravin, je Food Not Bombs (FNB). První skupina vznikla v Bostonu, kde pár dobrovolníků začalo dumpsterovat jídlo a zdarma z něj vařit pro bezdomovce a sociálně slabé. Jak sami tvrdí, nejsou klasická charita, ale svou činností se snaží upozornit na paradox dnešního světa, který je charakteristický zbytečnou nadprodukcí, přehnaným konzumem, zbrojením a dalšími negativními jevy ve společnosti.

Za třicet let svého fungování se FNB rozšířilo na více než 200 skupin po celém světě. Dobrovolníci buď sami chodí vybírat kontejnery, nebo jsou přímo napojeni na ty přátelštější z korporací a pro potraviny, které by jinak přišly vniveč, si chodí rovnou do skladů. Jídla, jež vaří, jsou většinou vegetariánská a rozdávají se pravidelně na určených místech – například v Praze to bývá každou sobotu v 16:00 na holešovickém nádraží.

Iniciativa recyklace potravin není nijak centralizována, skupiny vznikají náhodně a na několika zásadách, jako je například dobrovolná skromnost či nulová diskriminace v otázce, komu věnovat jídlo. Dumpsteringem se živí i většina squatů nebo hodně mladých lidí a studentů, kteří přímo nevaří pro sociálně slabé, ale vezmou si jen tolik, kolik sami spotřebují, a zbytek rozdají.

Konzum naruby
Dumpstering a boj proti konzumu se zdaleka netýká jen jídla. V posledních letech vznikají jak různé výměnné bazary a bleší trhy, tak stejně zaměřené webové stránky. Na rerere.cz můžete darovat, dostat a směnit cokoli za cokoli, kromě peněz. Vyměňují se tu veškeré hmotné statky, ale i „služby“ typu: Hledám někoho, kdo mě naučí dánsky. Za odměnu ho naučím česky.

Další stránky založené na principu „reduce, reuse, recycle“ najdete na nevyhazujto.cz nebo zadejte do vyhledávače „urban exploiting“ a vypadne vám spousta tipů, kde a jak najít a využít zdarma věci, za které jinak a často nesmyslně platíme.

Tak až příště půjdete kolem supermarketu a dostanete chuť na makovou roládu, zkuste se nejdřív podívat z druhé strany, jestli se tam neválí zadarmo. Pokud ano, vemte rovnou dvě a tu druhou dejte kolegovi z práce ke svačině nebo prvnímu bezdomovci. A jestli na to stále ještě nemáte žaludek, spojte se s někým na www.food-not-bombs.cz a oni se o vyhozené, ale přesto stále dobré potraviny rádi postarají.