David se pohybuje na Žižkově. Patří mu jenom mobil. Má sice psa, ale toho nechápe jako svoje vlastnictví. Většinou je na cestách mimo ČR. Z osobních důvodů se teď vrátil na čas do Prahy, kde žije jako osoba bez domova. Je radikální odpůrce hromadění soukromého vlastnictví.

Potkali jsme se na Jiřáku. Nejprve mě samozřejmě zajímalo, kdy se rozhodl, že ho nebaví bydlet na jednom místě i za cenu, že bude bez domova. „Když jsem se rozešel s první holkou. Do té doby jsem chtěl žít jako moji rodiče. Být každý večer spolu, dívat se na zprávy, stereotyp. Ale od 14 let mě to táhlo z domu a spal jsem venku. Rodiče mě hledali třeba dva týdny.“ Když vám někdo vypráví, že peníze nepotřebuje, samozřejmě si budete myslet svoje. Nicméně zkusme alespoň na chvíli připustit, že jiný život možný je. David tvrdí, že vše materiální pro něho nic neznamená. Prostě vůbec nic. „Udělalo se mi špatně, když jsem viděl, co dokážou lidi udělat pro pitomou chalupu nebo byt po babičce. Jak se těší, až někdo umře. Všichni platí hypotéky, vysoký podnájmy, ale prostě nejsou volní, nemůžou nic dělat. Myslím si, že takhle by věci neměly fungovat. Já se cítím svobodnej. Lidi si naopak myslí, že svoboda je v penězích…“, říká David. Namítám, že určitý komfort je pro život nezbytný, třeba elektřina a internet. „Když potřebuju dobít mobil, mám spoustu možností. Na internet se taky připojím, jen tam netrávím hodiny, Facebook mě fakt neláká,“ dodává. Za svůj smysl života považuje dokázat něco pro lidi.

Po cestě domů přemýšlím, jak bych využila ty peníze, které potřebuji každý měsíc na nájem. No, taky bych cestovala. Dalo by se toho dělat hodně. Člověk utratí za bydlení víc než polovinu svého výdělku. Přitom by byla adekvátní tak třetina, aby zbylo na další život.

Bylo to pro mě jedno z nejveselejších setkání za dlouhou dobu. David je prostě v pohodě. Nadchl mě vyprávěním dobrodružných příběhů z dob „na cestách“. Jeho svobodomyslnost mě inspirovala. Sama sobě nechci přiznat, že bych chtěla být občas tak svobodná jako on. A uklidnilo mě, že jsou mezi námi i takoví lidé. Odmítající majetek. Ne nepodobní buddhistickým mnichům, asketům, poustevníkům a meditujícím brahmánům. ∞