Evropské „Las Vegas“ má každý v povědomí především jako ráj legální marihuany a prostituce. My jsme se ho letos vydaly prozkoumat v sestavě pěti slečen – nekuřaček, takže tyto dvě komodity vynecháme. Co jiného může město jako Amsterdam nabídnout?

AmsterdamZpůsobů, se do Amsterodamu levně dostat, je hned několik. Nízkonákladová letecká společnost Skyeurope už bohužel není mezi živými, ale stejně výhodná Wizzair létá do blízkého Eidhovenu a odtud je možné se do Amsterdamu dostat vlakem přibližně za 15 euro. Student Agency vyjde za cenu jisté míry nepohodlí asi o 300 korun levněji a pro největší dobrodruhy lze zkusit i stop. Náš pokusný králík to zvládnul během 48 hodin bez jakýchkoliv potíží přes Německo a Belgii.

Noc za pár euro

Pokud jste student (nebo máte jednoduše hluboko do kapsy), určitě oceníte levné ubytování v podobě kempů. Vyzkoušely jsme Camping Zeeburg v západní části města. Za osm euro na noc zde dostanete libovolný plácek na stan, sprcha stojí půl eura a obchůdek má otevřeno příjemně dlouho. Tramvají se pak dopravíte do centra během dvaceti minut, v noci sem jezdí autobusová linka. Dražší verzi bydlení představují hotely a hostely (zhruba od 15 euro za noc), levnější jsou squaty, kterých je ve městě požehnaně. Nicméně pokud nemáte ve squatu známé, nebo si bydlení nedomluvíte předem, asi to nemá ani cenu zkoušet; rozhodně ne v případě, že vypadáte jako typický turista, který chce většinu pobytu strávit někde na pomezí mezi coffee shopem a McDonaldem.

AmsterdamCoffee shopy

Ano, opravdu tu jsou. Posadíte se a dostanete menu formátu běžného jídelníčku v restauraci nadupané  skunkem, hašišem, papírky, drtičkami, skleněnkami a vším, co k tomu patří. Obdržíte také  jídelníček plný dobrot, které jsou ideální pro vytvoření atmosféry „oblaka dýmu, prostoduché výrazy a ticho přerušované jen cinkáním příborů“. Nás to nijak zvlášť neoslovilo, vydaly jsme se proto raději prozkoumat obchůdek s veselou muchomůrkou na vývěsce. Jak jistě víte, lysohlávky byly v Amsterdamu i celém Holandsku zakázány nedávno po smrti turistky, která byla pod jejich vlivem. Evidentně to ale nikomu nevadí, takže ve smart shopu jsme našly nejen houbičky, ale i LSD, efedrin a různé „space“ bobule a drinky na povzbuzení, utlumení, podpoření libida a podobně. Nutno podotknout, že prodavači byli zodpovědní a podrobně nás obeznámili se všemi riziky.

Underground

Tvrdé drogy jsou k dostání také, černošští dealeři vám je přímo vnucují, pokud jdete po setmění do centra, stejně jako vám kluboví naháněči nadšeně nutí vstupenky na „zaručeně nejlepší párty ve městě“ s lahví vodky a tričkem Drinking team v ceně ještě předtím, než otevřete pusu. Nám se tato zábava zdála až příliš turistická, takže jsme se vydaly dál od centra a riskly pozvání podezřelého černocha do alternativního klubu. Bezejmenný klub byla místnost o velikosti deset na tři metry, kde se tísnilo zhruba 150 lidí a ze starých reproduktorů hrálo reggae. Přes opar marihuany nebylo vidět ani na krok a kromě nás tu byli skoro samí muži, takže jsme raději utekly zpět do centra a šly si prohlížet čtvrť červených luceren. K objevení pravého amsterdamského undergroundu je zapotřebí více času nebo zkušený průvodce.

Alternativní nákupy

AmsterdamNatrefily jsme však na množství skutečně nádherných alternativních a faire trade obchůdků, a to zejména ve čtvrti Jordaan a Grachtengordel. Bohužel nebo bohudík se zde kvalitní práce vysoce cení a ručně vyrobené oblečení je několikanásobně dražší než v ČR. Stejné je to i s dekoracemi a nábytkem. Pokud ale nemáte do kapsy hluboko, rozhodně si rezervujte den na nákupy.

A’muzik

Hudební kluby jsou v Amsterdamu na každém rohu. Pokud však hledáte kvalitní hudební akci, vyplatí se vám spíš předem se podívat na internet. V listopadu se zde konal koncert reggae skupiny Zion Train za sympatických 7,50 euro nebo 20. 11. Roots & Culture Wadadasound guest Slimah sound and Majah Fyah za 8 euro. Z každodenních akcí pak v centru doporučuji příjemný klub Winston Kingdom, kde se kromě pravidelných d’n’b pondělků je hraje každý den jiný styl muziky. V A’damu si vybere každý.

Podtrženo, sečteno – úžasný výlet se spoustou zážitků! Stejně jako Mia Wallace z Pulp Fiction bych si sem nejraději jezdila každý rok na měsíc „odfrknout“.