Představte si vlastní žebříček hudebních událostí letošního roku. Výborně, a teď se připravujte na to, že jednu z jeho nejvyšších příček se 17. června v Lucerna Music Baru pokusí dobýt The Cat Empire.

Melbournské hvězdy, jejichž záře již dávno překročila hranice australské domoviny, letos vyráží na světové turné. Pro české fanoušky je to významná událost nejen proto, že naživo uslyší písně z nového alba Steal The Light. Během svého více než desetiletého působení na hudební scéně se totiž The Cat Empire ještě v Čechách neobjevili. Jejich pražskou premiérou se tak pro většinu českých fanoušků (kterým nemusím kapelu představovat) splní menší přání. Ostatním, kteří The Cat Empire neznají, rovnou přiznávám, že popsat jednoduše tvorbu tohohle nabuzeného sextetu není zas tak jednoduché. Marná je snaha otevřít příslušnou žánrovou škatulku, do které by jejich muzika pasovala. Samotní The Cat Empire se o nějaké pojmenování své hudby ani moc nesnaží. Proč taky, když nejdůležitější, jak stále zdůrazňují, je dobře se bavit. Pomocí výrazné rytmiky dechových nástrojů se blíží funku, pak se ale rytmus rozkolísá a roztančí vás svižnější ska, a než se nadějete, už jste kolébáni pomocí pomalejší reggae písně. Melodické party mají na starost klávesy, neboť The Cat Empire hrají bez kytar. Další rozměr jejich hudbě naopak dodávají gramofony, zejména v tandemu s vokálními exhibicemi trumpetisty Harryho Anguse. Syntézou zmíněných stylů vzniká chytlavá taneční hudba kořeněná punkovou odvázaností. To všechno dohromady a nikdy ne jen jedno z toho jsou The Cat Empire, jejichž ohromnou devizou je schopnost prorůstat skrz různé hudební žánry. A přesto, že je propojují, stojí zároveň mezi nimi.

Dvě boty v pohybu
Z původních tří zakládajících členů se kapela rozrostla do šestičlenné sestavy (klávesy, basa, gramofony, perkuse, bicí, trubka + doprovodná dechová sekce). V tomto složení vystoupí také v Praze. Předpokládejme, že zazní prověřené fláky jako Two Shoes, Hello, Days Like These, ale hlavně písně z již zmíněného nového alba. Přes celkem slušnou diskografii je síla The Cat Empire hlavně v živém vystupování. Hudba na albu Steal The Light však věrně vystihuje tvorbu kapely, je tady proto, aby lidi prostě bavila a rozpohybovala. Jak říká Harry Angus: „The music is for dancing and feeling good.“ Věřím, že s touto filosofií za zády pražský Lucerna Music Bar dobudou. Zapojte ještě fantazii. Vidíte, jak ten kámen, který právě narazil do vodní hladiny, rozvlnil její plochu a rostoucí kruhy se rytmicky rozeběhly do všech stran? Je to už poměrně dlouho od doby, kdy The Cat Empire rozvlnili hladinu hudebních vod. Vlny se od toho okamžiku dávno šíří do světa. Sedmnáctého června máte konečně možnost stát se součástí tohoto pohybu a rozhýbat se taky. ∞


The Cat Empire (AUS)
Lucerna Music Bar (Vodičkova 36, Praha 1)
st 17. 6. 21:00 • předprodej 740 / 840 Kč