Přístav kulturní hojnosti. To je nápad, který stojí za názvem nového festivalu PuertoRico, který bude mít v Praze 14. června svou premiéru.

Proč další festival, proč zadarmo a spoustu dalších proč osvětlil Aleš Horák, ředitel festivalu.

Proč jste se rozhodli pořádat další festival zadarmo v Praze?
Praha je krásné město plné skvělých kulturních akcí. Chtěli jsme se na něčem takovém podílet, a tak jsme se rozhodli uspořádat na začátek léta tuto oslavu kultury a především taky hudby.

Proč právě PuertoRico?
Puerto neboli přístav má naznačovat otevřenost celého festivalu (je otevřený také tím, že se zde neplatí vstupné). Rico pak znamená bohatý, což ukazuje na bohatost festivalového programu, ve kterém najdete nejen koncerty, ale i další kulturní akce. Připravujeme výstavu fotografií, už teď vzniká filmový dokument o festivalu a v jeho průběhu se uskuteční výtvarné dílny a další workshopy.

Jaké máte očekávání? Nejen pro premiérový ročník, ale i dále…
Věříme, že si náš festival oblíbí diváci hlavně kvůli specifickému výběru interpretů, kapel a také pestrému doprovodnému programu.

Kterou vysněnou kapelu byste rádi viděli na pódiu?
Vše ve výsledku záleží i na publiku – věříme, že si už výběrem kapel na první ročník najdeme své příznivce. Máme určitou představu, náš festival není úplně mainstreamový, a tak i výběr těch největších hvězd tomu odpovídá.

Co si myslíte o konceptu kultury zadarmo?
Sympatizujeme s touto myšlenkou a i proto se u nás vstupné neplatí. Myslíme si, že návštěvníci kulturních akcí by si měli hlavně vychutnat zážitek z koncertu, výstavy nebo filmu a náklady spojené s výrobou nebo produkcí kulturních aktivit by měly hradit především firmy. Pokud nemá na dotace do kultury stát, měly by ho zastat velké společnosti, které za svou prezentaci, například při akci, zaplatí finanční prostředky kulturní instituci.

Aleš Horák, ředitel PuertoRico festivalu oznamuje, že ruší tento festival a ve stejný den uspořádá pro Kulturní Pecku jejich narozeninový večírek. Vstup bude zdarma, program se ještě dolaďuje, takže sledujte web a Facebook Kulturní Pecky, kde se budou během května objevovat podrobnosti o line-upu a dalším programu večera. Každopádně si už teď v diáři zakroužkujte čtvrtek 14. června, uvidíme se v Klubovně 2. patro v Dlouhé.