Spolčení hlupců. To je nejen název humoristicko-satirického románu Johna Kennedyho Toola, ale především hudební skupina z Teplic, která vznikla v roce 2004 spojením tehdy ještě amatérských muzikantů. Jak zní takový alternativní severočeský jazz-rock, mohli slyšet návštěvníci pražského klubu Kaštan. Právě zde kapela 9. března pokřtila své debutové album Zpoždění.

Skupina již jednu desku (Sudetenmusic) před šesti lety vydala. Písně z ní však na svých koncertech nehraje. CD totiž pochází z doby, kdy se kapela teprve utvářela, a tato etapa je pro její členy již uzavřená. S nástupem nového kapelníka, zpěváka a skladatele Karla Šidla, se hudba posouvá ke zcela svébytnému projevu. Ten rozvíjí ještě zpěvačka Alena Habětínková, která získala díky předchozímu působení v lokálních hudebních formacích řadu pěveckých zkušeností. Na alt a tenorsaxofon hraje Zbyněk Prokop, na baskytaru Jan Skalický. Akordeonem zvuk zpestřuje Igor Barboi, rytmus na bicí udává Michal Froněk. V tomto složení již zůstávají. Řada členů si postupně doplňuje hudební vzdělání na konzervatoři v Teplicích nebo na nedaleké univerzitě v Ústí nad Labem.


Správně naladit
Před svým koncertem si na scénu Unijazzu skupina pozvala dva hudební hosty. V úvodu večera vystoupila groove-funková skupina Fidibus. Podle svých slov hrají „špinavej“ funk. A „čistej“ funk vypadá jak? Zpěvák Stanislav Urbánek svou funky náladu skrze songy a glosy okamžitě přenesl na publikum.

Jako druhý v pořadí se na pódiu objevil pianista, skladatel a producent Jiří Vidasov, který na klavír doprovodil Evu Burešovou. Zpěvačka byla před dvěma lety objevena v talentové soutěži a dnes ji můžeme spatřit v několika pražských muzikálech. S prvními tóny se atmosféra zklidnila a všichni přítomní se nechali okouzlit Eviným půvabným projevem. V závěru zazněla nová píseň, kterou společně složili. Jejich vystoupení mělo jedinou chybu – mohlo být delší. Ale vzhledem k tomu, že na koncert s nimi dorazila i viróza, byla doba strávená na scéně pochopitelná.

Demonstrativně otěhotnět
Po skvěle zvolených hostech se do hudební produkce pustilo samotné Spolčení hlupců. Na nové desce posluchač nenajde žádné „rádiovky“, každá skladba je něčím originální. Atraktivně působí nejen díky melodickým a harmonickým nápadům, ale také díky českým a francouzským textům básnířky, prozaičky a novinářky Svatavy Antošové.

Dvorní textařka měla původně album pokřtít a představit svoji tvorbu. Pro nemoc se však večera nemohla zúčastnit, a tak se křtu rozverně zhostil básník a písničkář Jakub Čermák. Ten si zavtipkoval poznámkou, že kdyby John Kennedy Tool věděl, jak slavná kapela bude pojmenovaná podle jeho knihy, určitě by nespáchal sebevraždu. Prý proto nechali na oslavu života demonstrativně otěhotnět zpěvačku. Koncert, který odzpívala i v pokročilém stádiu těhotenství, byl totiž jejím posledním před nadcházející mateřskou dovolenou.

Příchod Zpoždění na hudební svět a zároveň budoucí narození nového potomka byly toho večera náležitě oslaveny v kruhu přátel, spolužáků a příznivců jazzové muziky. Více takových umělecky (ne)zpožděných večerů!


Zpoždění
Spolčení hlupců
CD, 2013