Ano, Kintera měl zajímavou interaktivní výstavu v prostorách Městské knihovny v Praze. Slyšeli jste o tom vy i všichni vaši známí. Protože jste všichni v Praze a protože momentálně čtete Kulturní Pecku, asi máte s kulturou i něco společného nebo vás minimálně zajímá. A co na to lidé v Liberci?

O současném umění se vede spousta debat, mnoho z nich u piva pod hlavičkou „no jo, dneska už je umění fakt cokoli“. Negativismus byl vždycky nejjednodušší cestou a je pravda, že už Malevičův Černý čtverec na bílém pozadí (což je v podstatě výčet věcí obsažených v obraze) na počátku 20. století poněkud naboural představu, co můžeme považovat za umění a co za čmáranici. Jenže za zobecňujícím prohlášením, že dnešní umění není nic moc, většinou nestojí hluboké poznání tématu. Ba naopak. Právě role „osvěty“ se rozhodl chopit prostor Galerie 3×3 v Liberci, jehož vzniku dopomohl herec Tomáš Dianiška.

Mladí umělci a kurátoři Andrea Pekárková, Helena Krásová a Jan Nálepa se rozhodli, že výstavní prostor libereckého Malého divadla Františka Xavera Šaldy, který dříve fungoval jako šatna, využijí po svém. Od listopadu 2010 v rámci projektu 3×3 prezentují současné mladé umění zdaleka přesahující hranice libereckého kraje. Galerie 3×3 a její mladý tým se snaží vybírat to nejlepší mezi současnými umělci, jak těmi začínajícími, tak etablovanými. Za dva roky se tak na programu galerie objevila jména jako Marius Konvoj, Jana Bernartová, skupiny Guma Guar a Rafani nebo AKA 47 (umělecký pseudonym kurátorky Andrey Pekárkové). Rozšířit obzory by si podle zakladatelů 3×3 projektů tak mělo nejen liberecké publikum, ale vlastně všichni, kdo chtějí vědět, co se v současném mladém umění děje.

Přestože je dnes provoz prostoru tak trochu nevyřešená otázka, kurátoři nezoufají. Na otázku, zda skutečně skončí a jaké jsou další plány, odpovídá Andrea: „S galerií jako takovou rozhodně skončit nechceme, jde jen o prostor. Ve vzduchu teď visí otázka, zda se bývalá šatna bude rekonstruovat, nebo ne. Pokud ne, zůstáváme, jestliže ano, máme už v klobouku nějaké alternativy, ale to je tajné.“ Každopádně jako případná rozlučka – ale možná také ne – se v červnu chystá „obrovskej mejdan“. Návštěvníky čekají první den koncerty kapel Schwarzprior a Lightning Glove, druhý bude naplněn multikulturním programem, který zahájí divadelní představení Mickey Mouse je mrtvý z pera Tomáše Dianišky, následovat bude neobvyklá přehlídka Petra Kafky, video od Andrey a Heleny a derniéra výstavy Richarda Loskota 3×3×3.

16.–17. 6.
Galerie 3×3
Zhořelecká 5, Liberec
www.gallery3×3.ic.cz